Nevhodné potraviny při kojení: Co byste měli vynechat

Nevhodné potraviny při kojení: Co byste měli vynechat

Víte, jaké potraviny je lepší vynechat při kojení, aby se vaše dítě cítilo co nejlépe? Pokud se chcete dozvědět, co byste měli dát přednost a které potraviny byste měli raději vynechat, čtěte dál. V dnešním článku se budeme zabývat nevhodnými potravinami při kojení a jaký vliv mohou mít na zdraví vašeho dítěte. Připravte se na zajímavé informace a užitečné rady!
Potraviny s vysokým obsahem kofeinu

Potraviny s vysokým obsahem kofeinu

jsou pro kojící matky nevhodné, protože kofein může přecházet do mateřského mléka a ovlivnit spánek a chování dítěte. Je důležité vynechat tyto potraviny z vaší stravy, abyste zajistili zdravý vývoj vašeho dítěte. Zde je seznam potravin s vysokým obsahem kofeinu, které byste měli vynechat:

 • Káva
 • Černý čaj
 • Energetické nápoje

Pokud jste milovník kofeinových nápojů, doporučuje se vyhledat alternativy s nízkým obsahem kofeinu, jako jsou bylinné čaje nebo dekofeinovaná káva. Sledování vaší stravy a vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem kofeinu může přispět k zdraví a pohodlí vašeho dítěte během kojení.

Alkoholické nápoje a tabák

Alkoholické nápoje a tabák

Dobrá volba potravin je klíčová pro zdraví vašeho dítka během kojení. Zejména by měly být při kojení vynechány. Konzumace alkoholu může ovlivnit kvalitu vaší mateřského mléka a může také negativně ovlivnit vývoj vašeho dítka. Stejně tak tabák obsahuje mnoho škodlivých látek, které mohou být přenášeny do mateřského mléka a mít negativní dopad na vaše dítě.

Vynechejte tyto nevhodné potraviny a nápoje, abyste zajistili zdravý vývoj vašeho dítka a minimalizovali riziko potenciálních komplikací. Místo toho se zaměřte na vyváženou stravu, bohatou na minerály, vitamíny a živiny, které jsou pro kojící matky a malé děti důležité.

Alkoholické Nápoje Tabák
Prodeje alkoholu jsou omezeny úbytkem spotřeb Snižuje se spotřeba tabáku před těhotenství
Zapojení účinné výbavy o chronické závislosti Při kojení zdravý vývoj dítka

Syrové maso a ryby

Při kojení je důležité dbát na správnou stravu, abyste zajistili správný vývoj vašeho dítěte. Existují potraviny, které byste měli vynechat z vaší stravy, pokud kojíte. Mezi ně patří .

Syrové maso může obsahovat bakterie a parazity, které mohou být nebezpečné pro novorozence. Proto se doporučuje vařit maso důkladně, abyste minimalizovali riziko infekce. Stejně tak syrové ryby mohou obsahovat škodlivé látky, které mohou přejít do mateřského mléka.

Pokud se rozhodnete konzumovat maso nebo ryby, doporučuje se volit ty, které jsou pečené, vařené nebo grilované. Tyto metody přípravy minimalizují riziko přenosu infekcí a škodlivých látek na vaše dítě.

Bylinky a koření

Bylinky a koření

V průběhu kojení je důležité dbát na to, co jíte, protože některé potraviny mohou být pro vaše dítě nevhodné. Mezi nejčastěji doporučované během kojení patří:

 • Kopřiva – Podporuje tvorbu mléka a má detoxikující účinky.
 • Karafiát – Pomáhá zklidnit zažívání a má protizánětlivé vlastnosti.
 • Kurkuma – Má protizánětlivé účinky a podporuje imunitní systém.

Pokud kojíte, měli byste se vyvarovat potravin, které mohou způsobit potíže u vašeho dítěte. Mezi tyto potenciálně nebezpečné potraviny patří:

 • Kofein – Může způsobit podrážděnost u dítěte.
 • Pikantní koření – Může způsobit podráždění zažívacího traktu dítěte.
 • Alkohol – Může se dostat do mateřského mléka a škodit dítěti.

Citrusové plody a exotické ovoce

Citrusové plody a exotické ovoce

Pokud kojíte, měli byste být obezřetní s tím, co jíte, protože určité potraviny mohou negativně ovlivnit vaše dítě. Mezi potraviny, které byste měli vynechat z vaší stravy, patří například . Zde je seznam potenciálně nevhodných potravin:

 • Pomelo: Toto exotické ovoce může způsobit kožní vyrážky u kojícího dítěte.
 • Mandarinky: Obsahují látky, které mohou způsobit potíže s trávením u novorozence.
 • Kiwi: Obsahuje enzymy, které mohou dráždit dítěcí žaludek.

Pokud vám tyto potraviny chutnají a nechcete je zcela vyřadit z vaší stravy, zkuste je konzumovat v malém množství a sledujte, zda se na vaše dítě nějakým způsobem projeví. Vždy je lepší být opatrný a chránit zdraví svého dítěte.

Potraviny s vysokým obsahem soli a tuku

Potraviny s vysokým obsahem soli a tuku

U kojení je důležité dbát na správnou stravu, která se promítne do zdraví vašeho dítěte. byste měli při kojení vynechat, abyste minimalizovali možné negativní vlivy na vaše dítě. Zde je seznam potravin, které byste měli omezit nebo zcela vyřadit z vaší stravy:

 • Uzeniny a klobásy: Obsahují vysoké množství soli a tuku, což může způsobit komplikace u kojenců.
 • Rychlé občerstvení: Fast foody jsou často bohaté na tuky a sůl, což není vhodné pro kojící matky.
 • Hotová jídla: Konzervovaná jídla často obsahují přidanou sůl a tuk, což není pro vaše dítě ideální.

Pokud chcete zajistit zdravý vývoj vašeho dítěte, je důležité vyhnout se potravinám s vysokým obsahem soli a tuku. Místo toho se zaměřte na celozrnné produkty, čerstvé ovoce a zeleninu a kvalitní bílkoviny, které budou pro vaše tělo i miminko prospěšné.

Ořechy a luštěniny

Ořechy a luštěniny

V době kojení je důležité dbát na správnou stravu, aby se vaše dítě dostalo všech potřebných živin. Při kojení byste měli vynechat potraviny, které mohou způsobit nepříjemné reakce u vašeho dítěte. Mezi tyto nevhodné potraviny patří .

Pokud máte podezření, že vaše dítě má na určité potraviny alergii nebo intoleranci, měli byste se poradit s odborníkem. Zde je seznam ořechů a luštěnin, které byste měli během kojení vyhnout:

 • Arašídy
 • Mandle
 • Vlašské ořechy
 • Fazole
 • Cizrna

Potraviny s vysokým obsahem průmyslově zpracovaných chemikálií

Potraviny s vysokým obsahem průmyslově zpracovaných chemikálií

Je důležité si být vědom/a potravin, které by mohly mít nevhodný vliv na vaše dítě v průběhu kojení. Vyvarujte se potravin s vysokým obsahem průmyslově zpracovaných chemikálií, které by mohly nepříznivě ovlivnit vaše mléko. Následující potraviny byste měli/a vynechat ze své stravy, pokud kojíte:

 • Průmyslově zpracované pečivo: obsahuje často přidané chemikálie a konzervanty, které mohou tělu škodit.
 • Polotovary a hotová jídla: obsahují vysoké množství chemických látek, které mohou přecházet do mléka.
 • Sladkosti a slazené nápoje: obsahují přidaný cukr a umělá sladidla, které nejsou vhodné pro dítě.

Závěrečné myšlenky

V dnešním článku jsme si přiblížili některé potraviny, které byste měli vynechat při kojení, abyste zajistili zdraví svého dítěte. Je důležité myslet na to, co konzumujete, protože se může promítnout i do kvality mateřského mléka. Doporučuji vám být obezřetní a v případě nejistoty se poradit s odborníkem. Vaše zdraví i zdraví vašeho dítěte jsou na prvním místě, tak si dejte pozor na svou stravu a užívejte si krásné kojení naplno!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *