Antibiotika a alkohol – můžete si dát skleničku i během léčby?

Lékař vám předepsal antibiotika a vy se bojíte, že vám malé pivo během léčby ublíží? Tělo se pod náporem nemoci a léčby chová jinak než obvykle. V našem článku zjistíte, jak antibiotika fungují a zda je zákaz pití alkoholu na antibiotika mýtus nebo pravda.

Co jsou antibiotika a jak fungují

Antibiotika vám doktor nasadí ve chvíli, kdy váš organismus bojuje s bakteriálním onemocněním. Jako jeden z klasických příkladů si můžeme uvést angínu, tedy infekční zánět krčních mandlí způsobený mikroorganismy. Látky v antibiotiku tyto mikroorganismy buď přímo usmrcují, nebo zastavují jejich množení a růst. Tělo pacienta má pak prostor a čas se z infekce zotavit, i když mnohdy za cenu ztráty vlastních prospěšných mikroorganismů ve střevech. Antibiotika se většinou tělu dodávají ve formě tablet nebo injekcí v předem stanovených časových rozmezích. Aby byl účinek antibiotik co nejlepší, musí pacient užívat antibiotika poctivě a pravidelně.

V dnešní době panují obavy, že si bakteriální kmeny vypěstují proti léčbě antibiotiky určitou odolnost. V praxi to znamená, že pokud budou antibiotika užívána ve velké míře, nebo při onemocněních, na která nemají vliv (nemoci virového původu, typicky rýma nebo chřipka), jejich účinek se může snížit. Bakterie, které útok antibiotik v těle přežijí, se mohou proti účinným látkám „obrnit“, tudíž na ně poté antibiotika nebudou mít vliv. Pak bychom třeba zmíněnou angínu nedokázali léčit tak snadno.

Účinky alkoholu na tělo

Alkohol se v České republice těší velké popularitě. Na celosvětovém žebříčku spotřeby jsme se umístili na čtvrté příčce se spotřebou 11,6 litrů čistého alkoholu za rok na jednu osobu. Drink s obsahem alkoholu na vaše tělo bude mít následující účinky:

  • Dodá energii, ale bez výživové hodnoty,
  • dehydratuje,
  • zvyšuje sekreci žaludečních kyselin,
  • zvyšuje hladinu histaminu (který mimo jiné rozšiřuje cévy, snižuje tlak a způsobuje otoky),
  • negativně ovlivňuje metabolismus živin, vitaminů i minerálů a zapříčiňuje jejich ztrátu.

Dlouhodobá konzumace alkoholu pak rovněž přispívá k chronickému zánětu trávicí soustavy, porušení vstřebávání vitaminů skupiny B a zhoršení paměti, pozornosti i pohybu. Následně se zhoršuje imunita a zvyšuje riziko krevních a srdečních onemocnění i rozvoje rakoviny v trávicí soustavě.

Má sklenice piva vliv na léčbu antibiotiky?

Nyní už známe účinky obou látek, a tak je čas si položit otázku, zda při užívání antibiotik můžeme pít alkohol. Realita je taková, že zmíněné léky a jejich případné vedlejší účinky působí na játra, která na nemoc a léčebné látky reagují zvýšenou činností. Zatížená játra pak není dobré ještě více přetěžovat odbouráváním alkoholu kolujícího v krvi. Při konzumaci alkoholu se zároveň rozšiřují cévy v končetinách, zvyšuje se tělesná teplota a ledviny se snaží rychle vyplavit všechny škodlivé látky častým močením, které může způsobit i dehydrataci. Některé typy antibiotik, třeba isoniazid a flukloxacili, pak mohou způsobit i mírnou žloutenku. Vhodné je určitě během léčby zařadit doplňky stravy na podporu funkce jater.

Existuje ještě jeden velmi prozaický důvod, proč se nesmí na antibiotika pít alkohol. Lékaři vám opojení nedoporučí mimo jiné z důvodu, abyste na prášky a jejich pravidelné užívání nezapomínali. Na většinu léků tohoto typu však nemá alkohol přímý vliv. I tak existují výjimky – některé skupiny antibiotik odbourávání alkoholu výrazně zpomalují (například metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol, trimethoprim). Pacient s takovými léky pak může zažívat nepříjemné závratě, zvracení, bolesti hlavy a hrudníku, rudnutí po těle a nedostatek dechu už po jediné sklence vína nebo piva. Při předepisování těchto antibiotik vás však lékař předem velmi důrazně upozorní na jejich účinky při konzumaci alkoholu.

Antibiotika a alkohol

Jedna sklenka většinou neuškodí

U většiny antibiotik nevadí, pokud si dáte jedno malé pivo nebo sklenku vína. Doporučuje se určitě vynechat koncentrovanější tvrdý alkohol. Během léčby a rekonvalescence je však mnohem lepší vyhnout se alkoholu úplně – tělu tak určitě pomůžete více, než když jej budete zatěžovat dalším odbouráváním toxinů a dehydratací. Větší službu své fyzické schránce prokážete, pokud si v lékárně zakoupíte probiotika, která vám po léčbě antibiotiky pomohou navrátit přirozenou střevní mikroflóru do střev. Některé přípravky můžete užívat již při léčbě antibiotiky, čímž tělu dodáte chybějící přátelské bakterie. Při jejich výběru se zaměřte na počet bakteriálních kmenů a samotných organismů. Ptejte se také, který výrobek má dostatečný ochranný obal, aby se kapsle dostala až do střeva a nerozpustila se již v žaludku. Díky vhodným probiotikům pak obnovíte biologickou rovnováhu a zlepšíte své zažívání.

Pití alkoholu během léčby si rozmyslete

Pokud momentálně berete antibiotika, která patří do skupiny, jež silně ovlivňují odbourávání alkoholu (isoniazid, flukloxacilin, metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol, trimethoprim), rozhodně nedoporučujeme konzumovat alkohol ani v malé míře. V ostatních případech si jednu sklenici piva dát můžete, jen myslete na to, že nesmíte zanedbat pravidelný příjem léků a že zatěžujete své tělo. Proto je vždy lepší si během léčby alkohol odpustit a dát si dostatek času na vyléčení.

 

Čtěte dál:

Víte, proč byste k antibiotikům měli užívat probiotika?
Nejčastější omezení ve stravování
Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.