Mýty o mykóze nehtů

Kožní a nehtová mykóza trápí každého druhého obyvatele České republiky. Někteří se nepříjemného onemocnění nedokážou zbavit, i když léčba spočívá pouze v dostatečné hygieně, pedikúře a pravidelném ošetřování. Jaké jsou nejčastější mýty o mykóze nehtů – a nekazíte si léčbu právě kvůli některé z pověr?

Mykóza způsobuje jen nehezké nehty

Mykózy v organismu dokáží nadělat pěknou paseku. Zdaleka nejde jen o průvodní projevy, mezi které patří svědění kůže, ztluštění a drolení nehtu a změna jeho barvy. Později se nehet začne deformovat a může i nepříjemně tlačit do kůže. Lidem s oslabenou imunitou, s kardiovaskulárními nemocemi nebo diabetikům pak onemocnění může způsobit i velmi vážné zdravotní komplikace. Pokud spadáte do rizikové skupiny nebo máte dlouhodobé příznaky nehtové mykózy, které se vám nedaří léčit, oznamte to svému lékaři.

Záleží jen na dostatečné hygieně

Plísňová onemocnění, jak se někdy mykózy nazývají, se přenáší velmi snadno. Nezáleží na tom, jak poctivě si umyjete nohy nebo ruce, k nákaze stačí jen miniaturní ranka na kůži. Následně už zárodky plísní kolují ve vašem těle a mohou se kdekoli projevit. Nejčastěji se projeví na nehtech na nohou a kůži mezi prsty, ale může se objevit i na jiných částech těla – více zjistěte v našem článku o plísňových onemocněních.

"Mykóza způsobuje jen nehezké nehty"

Plíseň nehtů se vyléčí sama

Mýtus ohledně „samovyléčení“ jsme si nechali na konec. Nehtová mykóza se samozřejmě sama nevyléčí. Na trhu existuje velké množství volně dostupných léčiv ve formě mastí, roztoků, krémů nebo pudrů (např. Exoderil krém nebo roztok). Jejich pravidelná aplikace, pečlivá hygiena, vysoušení ručníkem a dezinfekce ponožek, bot a koupelnových předložek vás dokážou infekčního onemocnění zbavit. Musíte však vytrvat a léčbu nepřerušovat ani po vymizení nejpalčivějších příznaků. Plísně mohou ve vašich nehtech zůstat i několik dalších měsíců, proto s aplikací pokračujte i nadále.

Skoncujte s mýty a začněte s léčbou

Vyhýbejte se bosé chůzi v rizikových prostorech a nepodceňujte rizika infekční nehtové mykózy. Již při prvních příznacích zahajte léčbu dle lékárníka nebo lékaře a vytrvejte v ní i po odeznění nepříjemných projevů nemoci. Čím dříve léčbu zahájíte, tím rychleji a snadněji se nehtové mykózy zbavíte. Odměnou vám budou krásné nehty, které se nebudete stydět ukázat v sandálech.

1. Důvodem mykózy je neprodyšná obuv

Výše jsme vysvětlili, jak se nákaza přenáší. Ve vlhké a neprodyšné obuvi se bude plíseň lépe množit, ale není primárním důvodem onemocnění. Rizikové je nazutí takové obuvi zdravým člověkem. V obuvi s dostatečným prouděním vzduchu se vám bude lépe chodit a kůže bude moci volně dýchat – proto by ji měli nosit pacienti s mykotickým onemocněním i bez něj

2. Důvodem mykózy je neprodyšná obuv

Výše jsme vysvětlili, jak se nákaza přenáší. Ve vlhké a neprodyšné obuvi se bude plíseň lépe množit, ale není primárním důvodem onemocnění. Rizikové je nazutí takové obuvi zdravým člověkem. V obuvi s dostatečným prouděním vzduchu se vám bude lépe chodit a kůže bude moci volně dýchat – proto by ji měli nosit pacienti s mykotickým onemocněním i bez něj.

3. Důvodem mykózy je neprodyšná obuv

Výše jsme vysvětlili, jak se nákaza přenáší. Ve vlhké a neprodyšné obuvi se bude plíseň lépe množit, ale není primárním důvodem onemocnění. Rizikové je nazutí takové obuvi zdravým člověkem. V obuvi s dostatečným prouděním vzduchu se vám bude lépe chodit a kůže bude moci volně dýchat – proto by ji měli nosit pacienti s mykotickým onemocněním i bez něj.

První krok

Vyhýbejte se bosé chůzi v rizikových prostorech a nepodceňujte rizika infekční nehtové mykózy. Již při prvních příznacích zahajte léčbu dle lékárníka nebo lékaře a vytrvejtev ní i po odeznění nepříjemných projevů nemoci. Čím dříve léčbu zahájíte, tím rychleji a snadněji se nehtové mykózy zbavíte. Odměnou vám budou krásné nehty, které se nebudete stydět ukázat v sandálech.

Jaké jsou příznaky průjmu?

Jako průjem se označuje častá, řídká stolice, která je mnohdy až vodnatá. Častou návštěvu toalety pak doprovází také škrundání a křeče v břiše. Vážné případy průjmu s sebou nesou i vysokou horečku přes 38 stupňů Celsia, závrať, mdloby nebo pocit na zvracení.

 

Dieta při průjmu

Pokud máte průjem, dieta je důležitá. Abyste průjem nezhoršovali, doporučuje se při něm držet dietu a omezit jídelníček. Vhodné je jíst malé porce v časovém rozmezí 23 hodin. Zeleninu jezte vařenou či dušenou. Z ovoce si můžete dát jablko nebo banán, obecně se ale doporučuje se při průjmu ovoci spíše vyhýbat. Možná vás potěší, že pečivu nemusíte dát sbohem. Vhodnější je ale jíst bílé pečivo. Do jídelníčku zařaďte hlavně potraviny bohaté na draslík a sodík – ryby, kuřecí maso, mrkev nebo brambor

Zdravá snídaně

Nejlepší začátek dne. Průjem je často indikátorem problémů a onemocnění. Nejčastější příčinou průjmu bývá virová a bakteriální infekce. Chytit ji můžete například ze špatné potravy, nápoje, ale i ze stresu nebo z antibiotik. Všechny zmíněné věci mají vliv na organismus a zatěžují náš žaludek. To má v konečném důsledku špatný vliv na střevní mikroflóru.

Co způsobuje průjem?

Průjem je často indikátorem problémů a onemocnění. Nejčastější příčinou průjmu bývá virová a bakteriální infekce. Chytit ji můžete například ze špatné potravy, nápoje, ale i ze stresu nebo z antibiotik. Všechny zmíněné věci mají vliv na organismus a zatěžují náš žaludek. To má v konečném důsledku špatný vliv na střevní mikroflóru.

Salát

Průjem je často indikátorem problémů a onemocnění. Nejčastější příčinou průjmu bývá virová a bakteriální infekce. Chytit ji můžete například ze špatné potravy, nápoje, ale i ze stresu nebo z antibiotik. Všechny zmíněné věci mají vliv na organismus a zatěžují náš žaludek. To má v konečném důsledku špatný vliv na střevní mikroflóru.

Krok 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Mauris dictum facilisis augue. In enim a arcu imperdiet malesuada. Nunc tincidunt ante vitae massa. Nullam le

Krok 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Mauris dictum facilisis augue. In enim a arcu imperdiet malesuada. Nunc tincidunt ante vitae massa. Nullam lectus justo

Krok 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Mauris dictum facilisis augue. In enim a arcu imperdiet malesuada. Nunc tincidunt ante vitae massa. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna.

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.