Hubnutí – 3 sporty, při kterých budete bleskově pálit tuk

Váš odraz v zrcadle vám už nepřináší radost a rádi byste s tím něco udělali? Pomůžeme vám – v dnešním článku představíme 3 aktivity, při kterých spálíte nejvíc kalorií. Cvičení na hubnutí by mělo probíhat v ideální tepové frekvenci, kterou vám také vysvětlíme a pomůžeme s jejím výpočtem.

Hubnutí jde se sportem rychleji

Zdravý pohyb je alfou a omegou každé redukce hmotnosti. Samotné omezení jídelníčku vám sice přinese výsledky, díky sportu však zhubnete rychleji, zdravěji, posílíte svaly a zlepšíte si kondici i náladu. Nezapomeňte tělu dopřávat v hojné míře vitaminy a minerály, které podpoří vaši imunitu. Dobré trávení a silnou obranyschopnost vám pomohou vybudovat také probiotika (např. Linex Forte).

Obecně se při hubnutí doporučuje aerobní aktivita, tedy takové cvičení, které dostatečně zásobuje svaly kyslíkem. Proto byste se měli během pohybu udržet v pásmu aerobní tepové frekvence. Můžete ji odhadnout podle dýchání – pokud můžete dýchat nosem se zavřenou pusou nebo dokážete při cvičení konverzovat – jste v ideální frekvenci. Jestliže chcete znát svou ideální tepovku přesně, pomohou vám tyto jednoduché vzorce:

  • 220 - váš věk = vaše maximální tepová frekvence (MTF) za minutu,
  • 50–60 % MTF = ideální tepovka pro aerobní aktivity.

Aerobní cvičení by se tedy u 35letého člověka mělo odehrávat v tepové frekvenci 111 (220 - 35 = 185, 60 % ze 185 = 111.). Pokud by chtěl sportovec zároveň hubnout a spalovat tuk, musí ještě trošičku přidat – asi na 130 nebo 140 tepů za minutu. Vyšší hodnota tepu způsobí, že se svaly dostatečně nezásobí kyslíkem a pracují v anaerobním režimu. Ten se však spíše hodí pro posilování nebo pro vytrvalostní sporty. Svaly po něm bolí a vyžaduje trochu jiný přístup než aerobní aktivity.

Cvičení na přístroji

Cvičení na hubnutí, zn. co nejrychleji

Správnou frekvenci tepu už tedy znáte, teď se podíváme, kde ji využít co nejefektivněji.

Běh

Jedním z nejjednodušších sportů na výbavu i prostředí je běh. Nemusíte hned trhat rekordy ani se stresovat hodinkami. Vyběhněte v danou dobu, v pevných a pružných botách, pořádně protažení a nebojte se zpomalit, když cvičení neudýcháte. Začátky běhání se vám nejlépe podaří překonat pomocí „indiánské techniky“. Když váš tep překročí pomyslný práh, přejděte do svižné chůze a vydýchejte se, pak zase chvilku běžte. Postupně se budou úseky chůze zkracovat, až celou trasu proběhnete na jeden zátah.

Během 9 km/h spálí 70kg člověk cca 3 000 kJ za hodinu. Svižnější chůze pak vyžaduje energii cca 1 600 kJ.

Plavání

Plaváním v bazénu můžete rychle zatočit s tukovými polštářky. Vodní cvičení se hodí i pro ty, kteří běhat ze zdravotních důvodů nemohou – vysoká hmotnost a problémy s klouby. V chladnější bazénové vodě se zároveň tělo vyrovnává s teplotním šokem, který dále pomáhá k prokrvení a lepšímu odbourávání tuků.

Plaváním spálí 70kg člověk asi 2 200 kJ za hodinu. Nejméně náročným stylem jsou prsa, více energie pak spálíte při kraulu a motýlkovi.

Squash

Ať už ve dvou, nebo při čtyřhře, squash vám pomůže s hubnutím všech partií těla. Krásné nohy vám zajistí rychlé pobíhání po kurtu, paže bez tuku získáte prudkým odrážením a hubnutí břicha zvládnete ohýbáním pro míček a natahováním se při odpalu. Podobně budete hubnout i při tenise, jeho energetická náročnost je však zhruba o polovinu nižší.

Squashem spálí 70kg člověk až 4 000 kJ za hodinu.

Hubněte pohybem

Zbavte se tuku a probuďte své zdravější a štíhlejší já. Začněte sportovat sami nebo se spoluhráči, kteří vás budou motivovat k dalšímu tréninku. Postupujte pomalu a nesnažte se být hned na začátku nejlepší. Výsledky se dostaví po pravidelných trénincích samy.

 

Dále čtěte:

Pusťte se do předjarního běhání! Rady pro běžecké začátečníky

Domácí cvičení: Jak na něj?

5 zdravých receptů, které podpoří vaše trávení

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.