Atletická noha trápí nejen sportovce. Jak se onemocnění účinně zbavit?

Infekce kůže na nohou se obecně nazývá atletická noha, protože se často vyskytuje u sportovců. Mikroorganismy, které infekci způsobují, se však mohou objevit na každém chodidle. Jak nepříjemnou nemoc poznáte a jak se jí zbavit?

Atletická noha způsobuje svědění a olupování kůže

Odborně se nemoc nazývá tinea pedis a způsobují ji dermatofyty – mikroorganismy napadající kůži, vlasy a nehty. Nejlépe se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí. Noha dlouhodobě uzavřená v nevětrané botě, zvýšené pocení a nedostatečná péče o nohy mohou mít za následek přemnožení dermatofytů a porušení kůže.

Atletická noha se projevuje svěděním a pálením olupující se kůže zejména mezi prsty na nohou či na okrajích chodidla. Šupinatá červená vyrážka většinou svědí nejvíce po vyzutí z bot, kůže je suchá a podrážděná. Někdy se mohou objevit také puchýře nebo vředy.

Nemoc si můžete přinést z veřejné šatny

Nakazíte se snadno dotykem kůže nemocného nebo sdílením kontaminovaných předmětů – ručníků, oděvů, bot apod. Velmi rizikové je chození naboso ve veřejných sprchách na koupalištích, saunách či v posilovnách. Onemocnění se může šířit i na další části těla – častý je přenos na ruce a nehty při škrábání nebo na třísla.

Nákazu plísňovým onemocněním zvyšuje poškození kůže. Drobné ranky, poškrábání či odřeniny se mohou stát vstupní branou pro nebezpečné mikroorganismy.

Začněte s léčbou atletické nohy co nejdříve

Léčba atletické nohy probíhá pomocí volně prodejných léků na kožní nemoci (např. Exoderil) či léky na předpis u silné infekce. Po ústupu svědění a následném hojení kůže je potřeba napadená místa dále ošetřovat alespoň několik týdnů, protože infekce se snadno vrací a kůže je stále zdrojem nemoci pro ostatní. Čím dříve je nemoc kůže podchycena, tím rychleji a úspěšněji se jí zbavíte.

Pokud léčba svépomocí nezabírá, měli byste navštívit praktického lékaře či dermatologa. Ten zjistí, zda se opravdu jedná o atletickou nohu nebo o jiné infekční onemocnění a doporučí nejvhodnější léčbu. U silných příznakůnebo při druhotné infekci bakteriemi a zanícení byste měli vyhledat lékaře co nejdříve. Stejně tak by se k lékaři měli vypravit i cukrovkáři, plísňové infekce u nich mohou vést k závažným zdravotním komplikacím.

Atletická noha

Preventivní opatření proti atletické noze

Níže sepsaná doporučení se hodí jako prevence infekčních onemocnění kůže, zároveň by je měli dodržovat i ti, kteří se s onemocněním potýkají.

  • Dodržujte pečlivou hygienu chodidel a po umytí je vždy důkladně vysušte, zejména v meziprstních prostorech.
  • Udržujte nohy suché a noste prodyšnou obuv.
  • Pravidelně si měňte ponožky (i několikrát denně) a perte oblečení i koupelnové předložky alespoň na 60 °C.
  • Obuv střídejte, aby měla šanci vyschnout. Nepůjčujte si cizí boty.
  • Ve společných sprchách či šatnách vždy noste sandály či pantofle.
  • Dopřejte svým nohám pravidelnou pedikúru a promazávejte je zvláčňujícími krémy.
  • Každou ranku nebo porušení kůže vydesinfikujte.

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.