Víte, proč byste k antibiotikům měli užívat probiotika?

Dnešní proměnlivé počasí představuje pro organismus velkou zátěž. Tělo je náchylnější k různým onemocněním, která vyžadují léčbu antibiotiky. Ta ale narušují střevní mikroflóru. A tady nastupují probiotika, která mikroflóru ve střevech udrží ve správné kondici.

Proč užívat probiotika?

Probiotika jsou živé bakterie, které pomáhají chránit váš organismus před nežádoucími patogeny. Přispívají ke zdravé střevní mikroflóře a tím i k posílení imunitního systému, jelikož v trávicím ústrojí se nachází asi 70 % imunitních buněk. Účinky probiotik jsou rozsáhlé – pomáhají při zažívacích problémech, obnovují střevní mikroflóru, snižují riziko zánětlivých onemocnění a v neposlední řadě také snižují krevní tlak.

 

Probiotika při antibiotikách

Antibiotika a probiotika se navzájem doplňují. Antibiotika pro organismus představují zátěž a narušují střevní mikroflóru. Tím způsobují zažívací potíže, ale zároveň paradoxně oslabují imunitní systém. Proto vám lékař nebo lékárník doporučí k antibiotikům užívat i probiotika. Působení probiotik v těle díky produkci přirozených antibiotik vytváří jakousi bariéru před patogeny.

 

Jak užívat probiotika s antibiotiky?

Pokud vám lékař předepíše antibiotika, často vám rovnou doporučí, abyste s nimi brali i probiotika. Ta užíváte současně s antibiotiky, vždy ale s časovým odstupem po požití antibiotik. Při výběru vhodných probiotik se nedívejte pouze na počet kmenů bakterií, ale zaměřte se i na to, zda se dostanou až do střev a nerozloží se již v žaludku, kde většinu bakterií zabijí žaludeční šťávy.

 

Jaká probiotika užívat?

Probiotik je celá řada. Najdete je v různých potravinách, ale také jako doplněk stravy ve formě tobolek, kapslí nebo i kaše. Pro dospělé, kteří užívají antibiotika, jsou například vhodnější probiotika v tobolkách. Při střevních obtížích a plynatosti můžete užívat i kapsle. Probiotické kaše pak zvolte při dietách, které vám nedovolují konzumaci některých přírodních složek potravy.

 

Probiotika pro děti

Probiotika mohou užívat také děti od 3 let, které mají zažívací problémy, bolesti břicha či berou antibiotika. Hlavní roli hrají zejména u starších dětí, u kterých zlepšují příjem živin a vstřebávání vápníku do kostí. U novorozenců, kojenců a batolat se doporučují probiotické kapky. Pro starší děti můžete pořídit i cucavé pastilky.

 

Čtěte dál:

Jaký je rozdíl mezi antibiotika a prebiotiky?
Antibiotika a alkohol - můžete si dát skleničku i během léčby?
Nejčastější omezení ve stravování

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.