Víte, jak od sebe rozeznat chřipku a angínu?

Nachlazení, chřipka nebo angína. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Ne vždy, když je vám špatně a škrábe vás v krku, máte chřipku, i když tyto projevy za chřipku mnozí často považujeme. Podívejte se, jaké jsou příznaky chřipky a jak poznat angínu.

Každý z nás měl někdy v životě chřipku nebo angínu. A období častých nachlazení a dalších onemocnění jako chřipka je pomalu za dveřmi. Jak od sebe rozeznáte chřipku a angínu a jaké jsou příznaky jednotlivých onemocnění?

Jak poznat chřipku?

Chřipka a nachlazení se v dnešní době často označují jako jedno a to samé. A není divu, jejich příznaky jsou velmi podobné a obě onemocnění jsou virového původu. Přesto jsou příznaky chřipky malinko odlišné od obyčejného nachlazení.

Jak se projevuje chřipka?

  • zvýšená teplota,
  • bolest hlavy, kloubů a svalů,
  • celková únava organismu,
  • bolest v krku,
  • kašel.

Chřipka se projevuje náhle během jednoho či dvou dnů od nakažení. Typicky začíná rýmou, pálením v krku a dráždivým kašlem. Postupně se přidruží zvýšená teplota, bolesti hlavy a celého těla. Obvykle příznaky jako teplota a bolesti hlavy a svalů ustupují do 3–4 dnů. Bolest, pálení v krku, rýma a kašel pak odezní asi do týdne až 10 dnů. Ovšem zvýšená únava a slabost se ještě nějakou chvíli po odeznění všech příznaků stále mohou objevovat, a to až měsíc po onemocnění.

Chřipka by se na rozdíl od angíny neměla léčit antibiotiky. Mnohem lepší je tlumit příznaky, jako je horečka a bolesti, kašel a uvolňování ucpaného nosu. Pokud cítíte, že ve vašem těle začíná propukávat chřipka, je nejlepší navštívit lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu a případně předepíše léky.  

Pokud je to obyčejné nachlazení

Nachlazení má podobné příznaky jako chřipka, ale má mírnější průběh. Typicky se projevuje rýmou, horečkou a objevit se může i bolest v krku. V tomto případě ale postačuje léčit pouze jednotlivé příznaky. Symptomy navíc odezní rychleji než v případě chřipky, zpravidla do 5–7 dnů. Průběh nachlazení má typicky rychlý začátek a po asi 5 dnech už se zmírňuje.

Jak poznat angínu?

Angína je na rozdíl od chřipky a nachlazení onemocnění způsobené bakteriální infekcí, nejčastěji jde o bakterie stafylokoka či streptokoka. Angína má s chřipkou společné to, že jde o kapénkovou infekci a přenáší se kapénkami, které vydechuje nemocný člověk (kašlem, kýcháním i mluvením).

Jak se projevuje angína?

  • bolest a škrábání v krku,
  • zduření mandlí,
  • zvýšená teplota.

Typicky má angína rychlý začátek, inkubační doba je 1–3 dny, pak nastoupí bolesti v krku, bolesti hlavy, kašel a horečka. Nejčastěji se vyskytuje v zimě, výjimkou ale není ani letní angína, příčinou jsou hlavně teplotní šoky – časté přechody z tepla do chladu a naopak a také dlouhý pobyt v klimatizovaných prostorách.

K léčbě angíny se často využívají antibiotika. Pokud máte podezření na angínu, zajděte k lékaři, který udělá výtěr z krku a s jistotou určí správnou léčbu. Kromě léků si při léčbě angíny, stejně jako u chřipky, dopřejte odpočinek a klid, nestresujte se, nechoďte do práce a mezi lidi a přijímejte dostatek tekutin. Pomoci může zázvorový čaj a zábal krku. Pokud dostanete od lékaře antibiotika, berte je podle pokynů a vždy je doberte celá, tedy i po tom, co se už cítíte lépe. Angína se totiž může velmi snadno vrátit, pokud ji dostatečně nepřeléčíte. K antibiotikům vždy berte i probiotika, která pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru.

 

 

Čtěte dál:

Víte, proč byste k antibiotikům měli užívat probiotika?

Jak pomáhají antibiotika v boji proti bakteriím?

Co jíst, když užíváte antibiotika?

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.