Vaginální mykóza: Proč se nejčastěji projeví po návštěvě bazénu?
Tereza Hášová
16. 06. 2020 10:27
S vaginální mykózou se za svůj život setká většina žen. Na nepříjemné onemocnění má vliv imunita, hormony i narušení přirozeného prostředí v intimní oblasti. Jak vaginální mykóza vzniká, jak ji léčit a proč jsou riziková zejména prostředí bazénů a koupališť?
Vaginální mykóza – příznaky a důvody
Vaginální mykóza se projevuje svěděním, zánětem sliznice, zarudnutím a hrudkovitým výtokem. Způsobují ji kvasinky druhu Candida albicans. Těm se nejlépe daří v teplém, vlhkém a kyselém prostředí a v pochvě se vyskytují přirozeně. Pokud se tyto kvasinky přemnoží, způsobují vaginální infekci u žen s oslabeným imunitním systémem a při:
- léčbě antibiotiky, které systém dále oslabují zničením i přátelských bakterií,
- léčbě hormony nebo užívání hormonální antikoncepce, jež mají vliv na přirozenou obranyschopnost pohlavních orgánů,
- těhotenství, během kterého létají hormony nahoru dolů,
- onemocnění cukrovkou a dalšími nemocemi s vlivem na endokrinní systém,
- delším stresovém období, které snižuje imunitu,
- zapaření oblasti (např. v mokrých plavkách), protože vlhké a teplé prostředí kvasinkám svědčí,
- nesprávné hygieně genitálu, při které můžete vulvu vysušit nebo podráždit parfémy či kosmetickými chemikáliemi,
- konzumaci přílišného množství cukru (rafinovaného i v ovoci), kterým se kvasinky živí.
Kvasinkovou infekcí mohou onemocnět i muži, a to ze stejných důvodů. Na žaludu a pod předkožkou se při infekci objeví zarudnutí a pacienti pociťují svědění a pálení. Může se objevit i otok a hlen. Někdy však příznaky nejsou natolik zjevné a muž se může stát nevědomky přenašečem. Svou partnerku pak může nakazit při sexu – pokud se žena navíc chrání proti početí hormonální antikoncepcí, vzniká pro přemnožení kvasinek ideální prostředí.
Bazén: Rizikové místo pro rozvoj kvasinkové infekce
Vaginální, ale i urogenitální mužské mykózy často propuknou po návštěvě bazénu. Není tomu tak, že byste se nakazili od někoho jiného – přemnožení kvasinek a následnou infekci nejčastěji zapříčiní kombinace vlhka (mokré plavky) a chemikálií dráždících pokožku a sliznice a hubící i přátelské bakterie našeho těla (chlor a další dezinfekce).
Některé ženy se před infekcí snaží chránit menstruačními tampony, které si zavedou před návštěvou bazénu. Takové „řešení“ však ženě spíše ublíží – tampon se rychle nasákne chlorovanou vodou a udrží ji uvnitř těla, kde sliznici dráždí a ničí všechny poševní mikroorganismy. Usmrcením těch přátelských se pak obranyschopnost oblasti sníží.
Prevence a léčba vaginální mykózy
Jako preventivní opatření se při příznacích vaginální mykózy doporučuje jíst podle zdravého jídelníčku s minimem cukrů, omezit stres, nosit vzdušné spodní prádlo a používat kosmetiku vhodnou pro intimní péči (s neutrálním pH). Kromě toho odborníci upozorňují na parfémované či barvené toaletní papíry a menstruační pomůcky, které mohou sliznici narušovat a ničit její přirozenou rovnováhu.
Pokud byste rádi vyrazili do bazénu a máte strach z infekce, pořiďte si v lékárně speciální tampony s probiotiky pro tento účel. Nezapomeňte se po koupání omýt zklidňujícím intimním gelem a převléknout se do suchého a vzdušného prádla. Dlouhodoběji vám pak pomohou třeba i doplňky stravy, které podpoří vaši imunitu – např. probiotika Linex Forte.
Akutní vaginální mykózu nejlépe zkrotíte vaginálními globulemi, krémem nebo výplachy s účinnou látkou. Jestliže však obtíže přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, určitě navštivte gynekologa. Prohlídku si domluvte, i pokud jste se s vaginální infekcí setkala poprvé, jste mladistvá nebo těhotná či pokud má infekce neobvyklý průběh. Jestliže volně prodejné léky na kvasinkovou mykózu nezabírají, může se jednat o infekci způsobenou bakteriemi. S určitostí vám však domněnku potvrdí až lékař – proto se při komplikacích nestyďte a navštivte jej.
Zbavte se mykózy efektivně
Vaginální mykóza nepatří k nebezpečným infekcím, přesto může mít vliv na kvalitu vašeho života. Vyhněte se jí se správnou životosprávou a dalšími preventivními opatřeními. Při akutních infekci vám uleví volně prodejná léčiva. Pokud však pociťujete zvláštní průběh, určitě navštivte svého gynekologa.
Dále čtěte:
Tereza Hášová
Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.