Puchýřky na prstech: Dyshidrotický ekzém je známkou stresu či alergie

Drobné puchýřky na prstech jsou nejčastějším projevem dyshidrotického ekzému. Ten může vzniknout z několika příčin – podráždění agresivní látkou, alergie, ale i stres. Jak se puchýřků zbavit a jak dlouho léčba trvá?

Drobné puchýřky na prstech a dlaních vznikají z alergie i stresu

Dyshidrotický ekzém se projevuje drobnými puchýřky nejčastěji na prstech končetin a dlaních. Výsev 1–2mm puchýřků nepříjemně svědí a může se po zaléčení opět objevit. Opakovaný výskyt může mít za následek ztluštění a popraskání kůže či změny na nehtech. Dříve se puchýřky považovaly za následek nadměrného pocení, dnes však víme, že jejich příčiny mohou být různorodé.

Příčiny dyshidrotického ekzému

Příčinami drobných vodnatých puchýřů na prstech nohou nebo rukou je hned několik. Lékaři zatím nenašli jasný spouštěč, podobně jako u atopického ekzému. Puchýřky se nejčastěji objevují u dospělých kolem 20–40 let věku, ženy trápí asi dvakrát častěji než muže. Odborníci řadí dyshidrotický ekzém k alergickým reakcím. Jako spouštěč se nejčastěji označuje:

  • alergen (pyl, potraviny, kosmetika, léky, rostliny, prach, roztoči a další),
  • alergie na kov (nikl, kobalt, chrom, rtuť aj.),
  • stres (fyzický i duševní),
  • časté máčení rukou nebo nohou ve vodě,
  • nadměrné pocení končetin a jejich zapaření,
  • práce s agresivními látkami bez použití rukavic.

Mytí nádobí

Kovy najdete v každodenních potřebách i potravinách

Alergie na kov může znesnadnit vyhledání individuálního spouštěče. Například nikl se objevuje v mnoha běžných předmětech – knoflíky, zipy, patentky, šperky, klíče, telefony, brýle a další. Kromě toho může fungovat jako potravinový alergen. Nikl najdete třeba i v kakau, ovesných vločkách, ořeších, luštěninách a konzervovaných potravinách.

Kobalt pak obsahují barvy a laky, šperky i knoflíky a další kovové součásti oblečení. Dlouhodobý kontakt s kůží a nevětrané a vlhké prostředí pak rozvoji projevů alergické kožní reakce jen napomáhají. Také kobalt najdete v potravinách – vyskytuje se například v rybách a mořských plodech, v červeném masu, listové zelenině, mléku a ořeších.

TIP: Puchýřky si díky svědění můžete splést s plísňovým onemocněním kůže. To se léčí volně prodejnými antimykotiky (např. Exoderil). Rozpoznejte obě onemocnění pomocí našeho článku Co způsobuje svědění kůže a jak se ho zbavit?.

Prevence dyshidrotického ekzému

Prevencí vzniku puchýřků na chodidlech a dlaních je dodržování dostatečné ochrany kůže a vyvarování se kontaktu s alergenem. Lze použít i zklidňující krém, promaštění kůže pomáhá k její regeneraci. Často se puchýřky objevují u pacientů i sezónně, podobně jako jarní alergie na pyl. Dyshidrotický ekzém není nakažlivý, nemusíte se tedy bát přenosu po dotyku.

Ruka s květinou

Léčba nepříjemných puchýřků na rukou a nohou

Léčba puchýřků na prstech a dalších jemných kožních oblastech probíhá mazáním kortikosteroidního krému a vyhýbání se spouštěči. Svědění se zbavíte za pomoci antihistaminik. Zaléčení trvá 2–4 týdny. Lékař může navrhnout také alergologické vyšetření, které poukáže na původce obtíží. V rámci léčby se provádí i ošetření pokožky UV zářením, odvodnění velkých puchýřů nohou nebo rukou či mazání antibiotickou mastí, pokud je kůže popraskaná nebo zanícená.

Domácí postupy pro úlevu od svědivých puchýřků

Úlevu vám mohou přinést i některé domácí postupy: studené obklady s Jarishovou vodou několikrát denně, promazávání hydratačními krémy či mastmi (zinkový olej, vazelína, bambucké máslo) a strava bez potravin s obsahem výše zmíněných kovů. Postup byste však vždy měli konzultovat se svým lékařem.

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.