Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

Nepříjemné svědění a pálení může mít na svědomí plísňové onemocnění kůže. Jeho původcem jsou mikroorganismy, které se velmi snadno přenášejí. Naštěstí dokážeme s plísní kůže velmi dobře bojovat pomocí mastiček či roztoků. Zjistěte, jak léčit plísně a mykózy a naučte se proti nim bránit.

Plíseň na kůži čili mykóza

Pokud vás kůže pálí, svědí, je zarudlá a suchá či se na ní objevují prasklinky a puchýře, můžete být nakaženi plísní kůže neboli mykózou. To, zdali se nakazíte, ovlivňuje vaše zdravotní kondice, pohlaví i vlastnosti mikroorganismu, který za onemocněním stojí. Odloupnuté šupinky kůže jsou velmi infekční i po dobu několika dalších týdnů až měsíců. Ložiska plísně se objevují zejména na ploskách, mezi prsty a na nehtech nohou. Mohou se ale objevit kdekoli na kůži, častý je i výskyt na rukou, v podpaží či ve vlasech.

Nejčastěji se mykózou kůže nakazíte bosou chůzí ve vlhkých prostorách – v bazénech, saunách či v posilovnách. Kontakt s nakaženou kůží nemusí být přímý, stačí použít předmět, který se jí dotýkal, například ručníky, nůžky na nehty či pemzy. Proto si do podobných veřejných prostor noste raději vše vlastní, včetně bot do sprchy.

 

Léčba plísňového onemocnění kůže

Pro léčbu postižené kůže a nehtů se používají krémy, roztoky či tablety s látkou hubící mikroorganismy (antimykotika). V lékárně se prodávají i volně dostupné medikamenty. Léčba by měla být důsledná a ideálně pokračovat ještě další dva týdny po vymizení příznaků. Jedině tak je zaručeno, že se nákaza již lokálně neobnoví.

 

Průběh nákazy mykózou

Mykóza nohou a rukou

Nejčastěji se infikuje kůže mezi prsty na chodidle. Kůže zčervená, olupuje se a později zbytní a zbělá. Po ztluštění může začít praskat. Někdy se objevují i malé puchýřky, které stejně jako nakažená kůže svědí, zejména po namočení.

Na rukou se mykóza projevuje rudnutím dlaní, svěděním a olupováním kůže. Někdy se vysévají i drobné puchýřky.

 

Mykóza nehtů

Neléčená infekce může časem napadnout i lůžko nehtu. Okraj nehtu zbytní, zežloutne a při otěru či stříhání nůžkami se drobí. Postupně se tak odlučuje nehtová ploténka od lůžka. Pokud se onemocnění kůže neléčí, mohou se nehty deformovat a světlat nebo naopak tmavnout. Mykóza z jednoho prstu se navíc snadno přenese na druhý. Proto je důležité včasnou léčbu nepodceňovat.

 

Mykóza hlavy

Plíseň může postihnout také obočí, řasy a vlasovou část hlavy. Hlavním projevem infekce je opět červená olupující se pokožka, která svědí. Může dojít i ke zvýšenému vypadávání a poškození vlasů.

 

Mykóza úst

Sliznice ústní dutiny může být napadena kvasinkami. Tento typ mykózy (candidiáza, podle latinského označení kvasinek rodu Candida) se nejčastěji projevuje jako bílý povlak jazyka a hrdla, který doprovází potíže s polykáním, puchýřky a drobné ranky v okolí úst. Plíseň nohou

Prevence plísňového onemocnění kůže

Proti mykóze vám pomohou následující rady:

  • Dodržujte pečlivou hygienu a pokožku po namočení důkladně vysušte ve všech záhybech.
  • Používejte ponožky z přírodních a prodyšných materiálů.
  • Perte prádlo alespoň na 60 °C.
  • Noste co nejčastěji otevřenou obuv a používejte vlastní přezůvky či pantofle.
  • Obuv pravidelně desinfikujte – vyperte ji či vystříkejte speciálním sprejem.
  • Koupelnové předložky umyjte nebo vyperte alespoň 1× týdně.
  • Používejte vlastní ručník.
  • Do společných prostor na koupalištích, v posilovnách apod. noste obuv do sprchy, nechoďte naboso. 
  • Konzumujte méně cukru. Cukrem se kvasinky živí a jeho zvýšený příjem může mít za následek i jejich nárůst.

 

Zatočte s plísní kůže

Plíseň na kůži neboli mykóza má svůj původ v mikroorganismech. Nepříjemné pocity z vlastní kůže se však dají poměrně snadno a rychle léčit. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, abyste se svědivé infekce rychle zbavili.Čtěte dál:

Kožní nemoci - seznam nejčastějších nemocí
Antibiotika a alkohol - můžete si dát skleničku i během léčby?
Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.