Pálení chodidel může poukazovat na vážné zdravotní problémy

Nohy umí pořádně pozlobit – kvůli pálení chodidel v noci se pacienti často nevyspí, také si na něj stěžují sportovci a nastávající maminky. Kromě syndromu neklidných nohou a zvýšené fyzické námahy však může pálení chodidel poukazovat i na vážné zdravotní komplikace.

Pálení chodidel při chůzi a sportu

Pálení chodidel a dlaní může být projevem fyzického přetížení. Pokud vás pálí chodidla při chůzi nebo sportu, může obtíže způsobovat tlak nevhodné obuvi a neprodyšná ponožka. Třením v botě vzniká teplo, které nemá kam unikat, a noha se proto přehřívá. Následkem nevyhovujících bot pak může být i onemocnění Achillovy šlachy, plochá noha, přetížení vazů a šlach a vznik patní ostruhy.

Jak proti pálení nohou při fyzické námaze bojovat? Nohy chlaďte studenou vodou nebo ledem zabaleným v textilii asi 20 minut. Končetiny před sportem i po něm protahujte, včetně lýtek a hýždí. Základem jsou také kvalitní boty s vhodnou vložkou, které perfektně sednou. Pomáhá i protahování šlach a svalů chodidla pomocí bosé chůze po kamenech, trávníku a dalších nerovných površích.

Syndrom neklidných nohou

Svědění a pálení chodidel v noci se často objevuje jako příznak syndromu neklidných nohou. Ten trápí především v noci a při usínání, kdy pacient pociťuje záškuby dolních končetin. Onemocnění souvisí s genetickými predispozicemi a samo o sobě není nebezpečné. Může však poukazovat na závažnější zdravotní problémy – nedostatek vitaminu B, cukrovku, Parkinsonovu chorobu, poruchy metabolismu lipidů aj.

Diabetická noha se zpočátku projevuje mravenčením a pálením

Pálení a mravenčení v chodidle může značit i počáteční fázi syndromu diabetické nohy. Pokud vás trápí popsané problémy a trpíte i cukrovkou, určitě navštivte lékaře a o svých stavech mu povězte. Nedostatečné krevní zásobování nohy může vyústit ve velmi komplikovaný stav a v nejhorším případě i v amputaci.

Pacienti s diabetem by měli pravidelně chodit na procházky a v rámci možností sportovat třeba na kole. Důležitá je i péče o chodidla a pedikúra, která zamezí drobným prasklinám a poraněním, která mohou být pro diabetika nebezpečná z důvodu infekce.

Pálení chodidel a neurologické problémy

Večerní pálení chodidel bez zjevné příčiny může souviset s útlakem či onemocněním nervů. Neuropatie končetin vzniká poruchou periferních nervů a projevuje se nepodmíněnou bolestivostí a pálením. Při tomto zdravotním omezení lékaři doporučují střídavé koupele nohou v teplé a studené vodě a pravidelnou rehabilitaci.

Pálení chodidel a dlaní

Pokud pociťujete pálení v dlaních a ploskách nohou, navštivte neurologa. Pocitové změny na koncích končetin totiž mohou upozorňovat na výhřez ploténky, která utlačuje nerv. Zamyslete se také nad možnou alergií – pocity pálení v končetinách může způsobit vnější kontakt s dráždivou látkou.

Pálení chodidel v těhotenství

Nastávající maminky se s pálením chodidel setkávají celkem často. Je způsobeno zejména útlakem nervů a otokem nohou, vyloučit však nelze ani výše zmíněné zdravotní komplikace. Při kontrole se o svých potížích poraďte s praktickým lékařem nebo gynekologem, kteří případně vystaví žádanku na specializované vyšetření.

Pálení chodidel v důsledku kožní nemoci

Chodidla mohou pálit i při napadení plísní. Mikroorganismy žijící na lidské pokožce způsobují její zarudnutí, svědění a olupování. V pozdějších fázích se pak na kůži objevují praskliny a ranky. Léčba probíhá pomocí volně prodejných léčiv – krémů, mastí a roztoků. Úlevu pocítíte již po prvním použití a samotná léčba není nijak složitá, např. Exoderil stačí namazat jen jednou denně.

Špatná obuv i projev závažnějších komplikací

Pálení v chodidlech se nevyplatí podceňovat. Může být projevem špatné obuvi, ploché nohy, ale také zdravotních komplikací při cukrovce či útlakem nervu při vyhřeznutí ploténky. Pokud vaše potíže dlouhodobě přetrvávají, navštivte praktického lékaře, který vám doporučí další vyšetření.

 

Dále čtěte:

Hygiena chodidel: Správný postup pro dokonalé plosky

Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

Co způsobuje svědění kůže a jak se ho zbavit?

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.