Kvasinky: Proč nám způsobují zdravotní problémy?

Jednobuněčné organismy známé jako kvasinky mohou být užitečné v potravinářství, ale některé jejich druhy lidem způsobují kožní kvasinkové infekce. Co jsou kvasinky a jak se zbavit mikroorganismů napadajících lidskou kůži a sliznice?

Kvasinky najdete i v pivu

Kvasinky taxonomicky spadají pod houby, ale netvoří plodnice a většinou se množí dělením. Vytváří kolonie, které se živí cukrem a zapříčiňují kvašení. Této schopnosti se využívá při výrobě piva, vína či pečiva. Průmyslově využívané kmeny kvasinek jsou většinou šlechtěné po staletí.

Existují však i patogenní druhy kvasinek, které napadají lidskou kůži a sliznice. Jejich výskyt v nosu, ústech, střevech a v oblasti genitálií je běžný, při jejich přemnožení však pokožka začne svědit a objevuje se na ní bílý povlak. Kde po těle mohou kvasinky způsobit problémy a jak nákazu poznáte?

Kvasinky

Kandidóza se může objevit po celém těle

Kvasinky na kůži a ve vlasech

Kvasinková infekce pokožky se projevuje svěděním, pálením, zarudnutím či vznikem bělavé vyrážky. Často se objevuje na místech, která se snadno zapaří nebo jsou vystavena vnějším vlivům – v podpaží, tříslech, za ušima, na obličeji. Kandidová dermatitida trápí hlavně kojence s neustále nasazenou plenkou, přemnožení mikroorganismů navíc ztěžuje hojení opruzenin.

Kvasinky mohou napadnout i nehty, které bytní, třepí se a mění barvu na bílou až žlutou. Kvasinky ve vlasech zase způsobují svědění kůže na hlavě a její olupování (lupy).

Kvasinky na jazyku a v ústech

Kvasinková infekce se může projevit i na sliznicích. Mikroorganismy přemnožené v ústech poznáte podle zarudnutí, popraskaných a bolavých koutků nebo bílého povlaku na jazyku (onemocnění se lidově říká moučnivka). Při zanedbání léčby se mohou kvasinky přemnožit i dále v trávicím traktu a způsobovat komplikovanější stavy – zápach z úst, nadýmání, zácpy, průjmy. Nerovnováha trávicího systému se pak projevuje i nechutenstvím nebo naopak nutkavou chutí na sladké a váhovými výkyvy.

Kvasinky na penisu, kvasinky v pochvě

Nákaza kvasinkami se běžně objevuje i na sliznicích genitálií a v močových cestách. Přemnožené kvasinky na penisu se projevují zarudlými skvrnami s bělavým povlakem na žaludu. Ženy se pak potýkají s poševním výtokem a zarudnutím sliznice vulvy. I v této oblasti způsobuje kandidóza nepříjemné pálení a svědění. Neléčená kvasinková infekce může být příčinou poruchy menstruačního cyklu a zánětu močových cest.

Jak se zbavit kvasinek?

Pokud se u vás objevily popsané příznaky, můžete je snadno potlačit pomocí volně prodejných antimykotik (rychle ulevuje např. Exoderil). Používání léků však obvykle nestačí. Aby byla léčba co nejkomplexnější a zabránila opakovaným infekcím, je třeba dodržovat několik dalších pravidel. .

 

Ze svého jídelníčku vyřaďte jednoduché cukry, které růst kvasinek podporují. Omezte slazení, bílé pečivo, potraviny s obsahem kvasnic, sladké ovoce a džusy, uzeniny, konzervy, alkohol, černý čaj a kávu. Obyčejné těstoviny a pečivo nahraďte celozrnnými výrobky a posilujte svou imunitu cvičením, zeleninou a probiotiky. Vyvarujte se stresu a dbejte na důkladnou hygienu, osušení a pravidelné ošetření postižených oblastí.

 

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.