Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění
Dana Grófová
05. 02. 2020 12:53
Některá z nich jsou chronická, na jiné stačí jen mast z lékárny. Jedna způsobují svědění, puzení ke škrábání a otékání, druhá pak zanechávají jizvy nebo skvrny. Onemocnění kůže si můžete snadno přivézt z dovolené nebo jej zdědit. Která z nich nás trápí nejčastěji?
Onemocnění kůže, která zná většina populace
Kožní nemoci mají různé původce a projevy. U lidí se vyskytují velice často, někdy i v rámci jiných nemocí. Kůže představuje nejrozsáhlejší orgán na těle a nachází se v ní mnoho žláz a receptorů. Její onemocnění může být drobné a kosmetické, ale také smrtelně nebezpečné. Častá je také například plíseň kůže, která může také pěkně potrápit.
A jak se proti kožním nemocím bránit? Dostatečnou a pečlivou hygienou, používáním bot do společných sprch i včasnou prevencí u závažnějších forem onemocnění. Pokud máte kožní problémy déletrvajícího charakteru, určitě se poraďte se svým lékařem.
Níže najdete nejčastější onemocnění kůže s popisem:
Akné
Při akné se na kůži tvoří vřídky s hnisem důsledkem zánětu mazové žlázy. Dále onemocnění zhoršují roztoči, kvasinky a bakterie. Nejčastěji se objevuje na obličeji, na ramenou, na zádech a na hrudi. Při léčbě je nutné dodržovat zvýšenou hygienu a pleť ošetřovat vhodnými přípravky.
Alopecie (padání vlasů)
Alopecie může být vrozená (dědičná forma), získaná během života, či přechodná, ta se vyskytuje nejčastěji. Zpravidla vlasy vypadávají kvůli nedostatku živin, stresu, nebo při jiném onemocnění či těhotenství.
Bradavice
Původcem bradavic je virus, a proto se snadno přenáší zejména na bosé nohy. Během onemocnění dochází k lokálnímu nadměrnému růstu buněk. Snadno se léčí metodami zahrnujícími zmrazení dusíkem, chirurgický minizákrok, vypálení laserem, či roztok kyseliny.
Ekzémy
Ekzémy čili dermatitidy zahrnují celou škálu onemocnění – atopický ekzém, akné, lupus a lupénku. Chronický svědivý zánět tohoto typu však není infekční. Projevuje se červenými ložisky s mokvajícími puchýřky a později hrubou pokožkou.
Kopřivka
Kopřivku poznáte podle výsevu mnoha drobných a silně svědivých pupínků. Ty se mohou v oblasti také slévat dohromady a otékat. Kopřivka může být jen akutní (na několik dní) či chronická, která trvá týdny až roky. Vzniká různými spouštěči, např. léky, infekcí, alergií, UV zářením aj. Léčí se antihistaminiky.
Kožní nádory
Zhoubné i nezhoubné nádory se na kůži nejčastěji tvoří kvůli intenzivnímu slunečnímu záření. Pokud se včas podchytí jejich riziko, dají se velmi úspěšně léčit. Počátky onemocnění se projevují například tuhými hrbolky, nehojícími se vředy či krvácejícími výrůstky.
Jedním z méně běžných, ale o to nebezpečnějších onemocnění, je melanom. Ten vzniká nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk, může vypadat jako zvláštní piha. Všechna pigmentová znaménka si pravidelně kontrolujte a všímejte si změn v jejich tvaru, velikosti, barvě a hranicích okrajů. Při podezření si co nejdříve sjednejte prohlídku u lékaře.
Kuří oko
Kuří oka vznikají v místech, kde je na kůži vyvíjen velký tlak, typicky třeba, když nás tlačí bota. Pokožka v takovém místě začne vytvářet kuželovitý útvar. Ten pak zasahuje až k nervům ve vazivovém obalu kosti a způsobuje bolest.
Lupénka
Psoriáza alias lupénka je neinfekční kožní nemoc. Projevuje se červenými olupujícími se ložisky a někdy i kloubními bolestmi. Ložiska nejčastěji trápí pacienty na vnější straně loktů a kolen. Příčinou může být dědičnost, autoimunita, stres, infekce či hormonální vlivy.
Lupy
Při nemoci se na pokožce hlavy tvoří šupinky, které svědí nebo pálí. Šupinky nazýváme lupy a mohou být mastné či suché. Příčinou jejich výskytu může být nedostatek živin, vysušení pokožky hlavy, plísňové onemocnění či přechodné sezónní vlivy (pocení v létě, nošení čepice v zimě).
Mykózy a plísně
Plísňová onemocnění kůže vyvolávají mikroorganismy – mikroskopické houby, plísně a kvasinky. Velká spotřeba cukrů a léků způsobuje náchylnost organismu k infekci. Nemoci této kategorie se snadno přenášejí přes bosé nohy na koupalištích, ve společných sprchách apod. Projevují se zduřením, zčervenáním a svěděním, zejména na nohou a mezi prsty. Léčí se velmi úspěšně roztoky, mastmi i doplňky stravy.
Opary
Opary čili mokvající puchýře na rtech, genitáliích nebo pásové opary se objevují nejčastěji, pokud je oslabena imunita. Vliv může mít i hormonální cyklus a ultrafialové záření. Léčí se mastmi, které likvidují virového původce onemocnění.
Opruzeniny
Místa na pokožce, která dostatečně nevětrají, mohou zarudnout a být velmi citlivá. Vznik opruzenin trápí zejména malé děti (spouštěčem mohou být kupříkladu těsné vlhké pleny), ale i silněji se potící osoby. Opruzeninám se dá předcházet i je léčit pomocí pečlivé hygieny, vysušení, krémů a zásypů.
Puchýře a mozoly
Na silně krátkodobě otlačené kůži (například z bot) vzniká puchýř. Může být až několik centimetrů velký, jednoduchý nebo složený a s tekutinou uvnitř. Mozol se vyznačuje lokálním nárůstem kůže v místě, na které je opakovaně vyvíjen tlak.
Růžovka
Růžovka se projevuje podobně jako akné, jde však o chronické onemocnění kůže způsobené různými faktory – dědičnost, onemocnění trávicí soustavy, kožní mikroorganismy aj. Objevuje se na obličeji nejprve jako začervenání, později navíc poškozená kůže zbytní.
Vitiligo
Vitiligo se na kůži projevuje vznikem velkých bílých skvrn s ostrými okraji. Často jej doprovází další autoimunitní onemocnění. Dochází ke ztrátě kožního pigmentu, který ničí organismu vlastní bílé krvinky.
Čtěte dál:
Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?
Nejčastější omezení ve stravování
Co to jsou probiotika?