Jak pomáhají antibiotika v boji proti bakteriím?

Užívání antibiotik se občas nevyhne nikdo z nás. Ať už je to zánět nebo například angína. Bez antibiotik to zkrátka někdy opravdu nejde. Antibiotika jsou tak často v první linii boje proti bakteriím. Jak nám pomáhají?

Co jsou antibiotika?

Antibiotika se nejčastěji používají při léčbě bakteriálních onemocnění. Budete je užívat při angíně, střevní chřipce, zápalu plic nebo i při zánětu středního ucha. Jsou tedy předepisovány zejména při infekčních chorobách. Brát je můžete ve formě tablet, kapslí, sirupu nebo je najdete i ve formě gelu a mastí.

Dnes se vyrábí uměle a fungují na principu tlumení růstu a množení mikroorganismů, tedy bakterií. Jsou i taková, která je přímo ničí. Tím nejznámějším antibiotikem je penicilin, který objevil Alexandr Fleming v roce 1928.

 

Nežádoucí účinky antibiotik

Přestože nám ve velké míře antibiotika pomáhají zbavit se infekcí, zánětů a bakterií, které je způsobují, mají na naše tělo i nepříznivé účinky. Ty se nejčastěji týkají narušení správné střevní mikroflóry. Vždy se proto doporučuje ji podpořit probiotiky – například v podobě doplňku stravy. Poškození střevní mikroflóry může vyvolávat průjmy nebo zvracení, nevolnost a křeče v břiše. Důležitá je proto správná strava a doplňování vitaminůa tělu prospěšných látek.

Kromě toho se ale mohou objevit i alergické reakce – od těch lehčích až po anafylaktický šok. Pokud o alergii na antibiotika, nejčastěji jde o penicilinová antibiotika, víte, vždy to řekněte svému ošetřujícímu lékaři.

Antibiotika v tablete - jak užívat antibiotika? 

Jak užívat antibiotika?

Bohužel, antibiotika nezabírají na virová onemocnění, jakým je například chřipka nebo nachlazení. Stává se ale, že se špatně předepisují i v těchto případech. Abyste se vyhnuli rezistenci na antibiotika, nesmíte je užívat příliš často, ale jen v opravdu potřebných případech. Antibiotika účinkují při bakteriálních onemocněních, netrvejte proto na jejich předepsání u chřipky nebo bolesti v krku – v těchto případech vám nepomůžou. Léky užívejte přesně podle předpisu lékaře – dodržujte dávkování i délku užívání.

Antibiotika zabírají téměř okamžitě – v případě běžných tablet do půl hodiny. Jejich skutečný účinek ale pocítíte až za 2 až 3 dny nebo později. Běžně se užívají 7 až 14 dnů. Při opravdu těžkých onemocněních i déle. Existují ale i antibiotika pouze na 3 dny.

 

Jaké se dělají chyby při užívání antibiotik?

Při špatném užívání antibiotik mohou tyto jinak účinné léky způsobit více škody než užitku. Aby si antibiotika zachovala správné fungování, je potřeba je užívat správně. Jakým chybám se vyvarovat?

 

  • Netrvejte na předepsání antibiotik – Máte před dovolenou, ale chytili jste chřipku? Chřipka je virové onemocnění a antibiotika na ni příliš nezaberou. Nevyžadujte proto po svém lékaři, aby vám je předepsal. Můžete si tím způsobit, že si vybuduje rezistenci na antibiotika a v případě, že je budete opravdu potřebovat, nezaberou.
  • Neodkládejte léčbu – Pokud vám lékař antibiotika předepíše, neodkládejte je stranou. S léčbou je nutné začít hned.
  • Dodržujte předepsané dávkování – Neduhem je i nedodržení předepsaného užívání antibiotik. Vždy si proto nastavte budík, abyste je užívali opravdu ve stanovených intervalech a dodržujte předepsané dávkování.
  • Nepřerušujte léčbu – Jestli se po užití antibiotik cítíte lépe a rozhodnete se, že antibiotika už nepotřebujete, můžete si způsobit potíže. Antibiotika vždy doberte podle předpisu a dodržujte doporučení lékaře, i když se cítíte dobře.
  • Odpočívejte – Antibiotika vám lékař předepíše, abyste se co nejrychleji uzdravili. Pokud ale nebudete dodržovat klidový režim a dostatečně odpočívat, může se jejich účinek obrátit proti vám.

 

Co jíst při antibiotikách? Při užívání antibiotik byste měli upravit i svůj jídelníček a zařadit do něj probiotika a potraviny bohaté na vitaminy A, C a K. Stejně tak je vhodné doplňovat vitaminy skupiny B. Ten je při užívání antibiotik zásadní obdobně jako probiotika.

 

 

Dále čtěte:

Co jíst, když užíváte antibiotika?
Víte, proč byste k antibiotikům měli užívat probiotika?
Antibiotika a alkohol – můžete si dát skleničku i během léčby?

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.