Změny barvy a skvrny na nehtech mohou poukazovat na zdraví těla

Bílé skvrny na nehtech, změna jejich barvy, třepení i ulamování mohou signalizovat problém v organismu. Nezávažné změny na nehtu však často vzniknou drobným poraněním, kterého si vůbec nemusíme všimnout. Jaké signály o zdraví těla nám dávají naše vlastní nehty?

Změny na nehtech mohou poukazovat na neopatrnost i rakovinu

Možná už jste někdy slyšeli, že bílé fleky na nehtech vznikají z důvodu nedostatku minerálů nebo vitaminů. Většina odborníků se však shoduje, že jde jen o projev poranění nehtového lůžka. Skvrny na nehtech a další změny však mohou mít i jiný původ, který může být závažnější – pod nehtem se může skrývat i melanom (kožní nádor).

Jak vzniká nehet?

Abychom pochopili, co za změnou nehtu stojí, musíme si nejdřív představit jeho vývoj. Nehet (nehtová ploténka) tvořený zrohovatělými buňkami vyrůstá z kořene nehtu (v oblasti nehtové kůžičky) a posouvá se po citlivém nehtovém lůžku. Bílá měsíčkovitá skvrna u báze nehtu se nazývá lunula a je místem, kde je nehet nejpevněji přichycen. Funkcí nehtu je ochrana a zpevnění konečků prstů pro lepší vjem tlaku. Rostou rychlostí asi 1 mm za 9 dní, na rukou se celý nehet vymění za 3–4 měsíce, pomaleji rostoucí nehty na nohou pak za 8–12 měsíců.

Změny na nehtech

Bílé skvrny na nehtech

Lékařsky se bílé plošky na nehtu nazývají leukonychia punctata a nejčastěji vznikají při drobném poranění nehtové ploténky (při úderu, manikúře apod.). Poranění si nejspíše ani nevšimnete, mikrotrauma vznikne při běžné práci a nijak zvlášť nebolí. Často se ploténka poraní i při aplikaci a sejmutí akrylových nebo gelových nehtů. Skvrnky postupně s nehtem odrostou, není potřeba je nijak léčit.

Barvení nehtů

Křehké nehty, štěpení, lámání

Pokud jsou vaše nehty velmi křehké, snadno se lámou nebo olupují, na jejich kondici se podepsala nejspíše agresivní kosmetika a časté máčení. Vysušování nehtů, časté používání odlakovačů, rozpouštědel a dalších chemikálií má na nehty neblahý vliv. Na vině může být i nedostatek vitaminů A, B, C či minerálů: vápníku, zinku, křemíku nebo železa. U žen se objevuje i v období menopauzy a souvisejícího poklesu ženských hormonů. Doporučuje se o ruce více pečovat a na úklid si navlékat gumové rukavice. Pokud je stav dlouhodobý i přes preventivní opatření, může poukazovat na problémy se štítnou žlázou.


Onychomykóza

Zejména nehty na nohou bývají postiženy onychomykózou, tedy plísňovým onemocněním nehtu. Nehet zbytní, může zežloutnout, drolit se a v konečné fázi i olupovat. Někdy se může plíseň nehtů objevit i na rukou – léčba probíhá krémy, roztoky či mastmi, které se prodávají volně (např. Exoderil).

TIP: O plísni nehtů se dočtete více v samostatném článku Plíseň nehtů: Jak bojovat proti nepříjemnému onemocnění?.

Změna tvaru nehtu – jamky, pruhy apod.

Tvar nehtu ovlivňuje stav nehtové ploténky. Drobná poranění, okusování nehtu, horečky, kožní onemocnění či velmi zřídka otrava mohou mít na pruhy na nehtech a další změny velký vliv. Někteří odborníci považují tvarové změny na nehtu za odraz špatného stravování a nedostatku živin.

Okusování nehtů

Barevné změny na nehtu

Změna barvy nehtové ploténky je nejčastěji způsobena plísňovým onemocněním, modřinou pod nehtem (po silném úderu), znaménky, kožní nádory či chronickým onemocněním. Nejnebezpečnější je tmavě hnědá skvrna pod nehtem, která neodrůstá – může být kožním nádorem. Bělavé až žluté zabarvení je spolu se zbytněním nehtu projevem plísňového onemocnění (více výše). Při velkém poškození se nehet od lůžka odloučí.

Načervenalá ploténka nehtu pak poukazuje na větší množství červených krvinek – při jejich nedostatku je pak nehet velmi bledý. Pokud mají vaše nehty nádech do modra nebo fialova, může barva upozorňovat na nedostatečné okysličení krve.

 

Problémy s nehty nemusí být jen estetické

Většinu popsaných problémů s nehty lze vyřešit důkladnější péčí o ruce a zdravější stravou. Při plísňovém onemocnění pak využijte volně prodejné léky, které mikroorganismy účinně hubí. Pokud váš problém dlouhodobě přetrvává, navštivte manikérku, která vám pomůže s estetickými vadami, nebo kožního lékaře při závažnějších problémech. Těmi může být zejména plíseň doprovázená výraznou změnou barvy nehtu, neodrůstající tmavě hnědé skvrny pod nehtem (možný melanom) nebo větší rány hrozící zavlečením infekce. Lékaře navštivte co nejdříve v případě, kdy máte i další obtíže – špatně se vám dýchá, trpíte otoky, vyrážkou, ekzémem či jinými kožními problémy.

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.