Pomáhá ocet na plíseň nehtů?

Pokud trpíte na plíseň nehtů, možná jste slyšeli o lidové medicíně v podobě octového roztoku. V dnešním článku se podíváme, zda opravdu může ocet pomoci na plísňová onemocnění nehtů a kůže a jaké jsou další možnosti léčby. Jak při léčbě onychomykózy postupovat?

Plíseň nehtů – houbovité onemocnění

Skoro každý s ní má nějaké zkušenosti. Onychomykóza neboli plíseň nehtů je celkem častým a obtěžujícím onemocněním. Ještě než si začnete připravovat na plíseň nehtů ocet, přečtěte si příznaky i preventivní opatření. Plíseň na nehtech se vyznačuje několika nepříjemnými průvodními jevy:

 

  • ztluštělý, křehký a zbarvený nehet,
  • svědění kůže (zejména mezi prsty),
  • deformace tvaru,
  • v pokročilé fázi onemocnění pak zanícená kůže pod a kolem nehtu,
  • nepříjemný zápach.

 

Plísňová onemocnění způsobují houby, které se živí keratinem z nehtu a kůže. Jejich přemnožení má pak za následek svědění a loupání kůže, později dokonce změny na nehtu. Ač onemocnění vypadá jen jako kosmetické, pro jedince s oslabenou imunitou, chronickým nemocněním cév a žil, cukrovkou či kožními problémy může být i vážnějšího charakteru. Problémem je zejména porušená kůže, která pak tvoří nedostatečnou bariéru proti jiným, mnohdy závažnějším nemocem (např. streptokoková onemocnění, různé infekce a zanícení atd.).

 

Nepodceňujte prevenci plísňového onemocnění

Abyste se plísňovým onemocněním kůže a nehtů vyhnuli, dodržujte několik zásad. V prostorách sdílených s cizími lidmi (zejména koupaliště, bazény, společné sprchy, sauny apod.) nikdy nechoďte naboso. Plíseň se přenáší dotykem s infikovanou kůží – rizikové je tedy i použití cizího ručníku nebo bot.

 

Pokud již plísní na nehtech anebo kůži trpíte, dodržujte pečlivou hygienu. Koupelnové předložky perte jednou týdně alespoň na 60 °C, ponožky si vyměňujte minimálně jednou denně. Po umytí si nohy pečlivě vysušte (hlavně v meziprstních prostorech) a natřete hydratačním krémem. Nehty a okolí nehtů ošetřete antimykotiky ve formě mastí, krémů nebo roztoků (např. lék Exoderil můžete zakoupit jako krém i jako roztok). Nechte své nohy hýčkat pravidelnou pedikúrou a nezapomínejte na oddělení hygienických a kosmetických pomůcek, které patří vám, od těch ostatních pro další členy domácnosti. Zajistíte tak, že se od vás nenakazí. Léčbu můžete doplnit i lidovými způsoby s pomocí domácích surovin.

Prevencí plísně nehtů je dodržování pečlivé hygieny a nesdílení osobních potřeb a bot.

Ocet a plíseň nehtů

Ocet sice nebyl schválen jako lék na plísňová onemocnění, ale zkušenosti pacientů trpících onychomykózou jsou jen pozitivní. Kyselé pH octa nejspíše zabraňuje množení kvasinek a hub, které onemocnění způsobují. Účinností sice nenahradí legislativou schválená antimykotika z lékárny, může vám však pomoci v prevenci a jako doplněk léčby.

 

Pro octový roztok na kůži a nehty smíchejte stejný díl akorát teplé vody a octa. Na ostříhané a opilované nehty pak roztok aplikujte pomocí vaty nebo celou plosku nohy do lázně ponořte na cca 20–30 minut. Následně nechte nohy oschnout na vzduchu. Až poté, co bude noha absolutně suchá si oblečte ponožku a obuv. Do lázně můžete přidat i pár kapek tea tree oleje, který nejen krásně voní, ale je známý i svými dezinfekčními účinky. Roztok aplikujte na postižená místa denně, můžete jej také střídat s velmi slabým roztokem peroxidu vodíku, který také pomáhá v boji proti mikroorganismům. Octovou lázeň můžete použít zejména jako prevenci (např. po návštěvě bazénu).

 

Pokud trpíte chronickou plísní kůže nebo nehtů, raději než ocet využijte silnější léčiva z lékárny. Léčba mykózy nehtů přípravky z lékárny může trvat i několik měsíců, proto v ní pokračujte, i když příznaky vymizí. Plísně se také rády vracejí, po léčbě se tedy o své nohy starejte o to důkladněji.

 

Léčbu plísně nehtů neoddalujte

V boji proti plísni nehtů vám pomůže pečlivá hygiena a prevence. V případě mírných obtíží můžete využít domácí léčbu octovým roztokem i volně prodejné léky ve formě krémů či roztoků. Pokud vás však kůže neodbytně svědí, nehet se drolí anebo máte jiné vážnější příznaky, určitě se o léčbě poraďte se svým lékařem.

 

Dále čtěte:

Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění
Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

 

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.