Plíseň nehtů: Jak bojovat proti nepříjemnému onemocnění?
Dana Grófová
18. 03. 2020 11:27
Plíseň na nehtech se v naší populaci objevuje až znepokojivě často. Na vině jsou parazitické houby, které se snadno šíří. Daří se jim hlavně ve vlhkém prostředí, kde se mohou spokojeně množit. V dnešním článku najdete popis onemocnění a rady, jak proti němu bojovat.
Projevy plísně nehtů
Onychomykózou, jak zní správný lékařský název nehtové plísně, trpí až 8 % obyvatelstva. Nejčastěji se projevuje několika nevábnými příznaky:
- zbytnělý nehet,
- svědění kůže (nejčastěji v meziprstních prostorech),
- deformace tvaru nehtu (tvarová nebo vroubkování na povrchu),
- změna barvy nehtu (bílé, černé, žluté nebo zelené zbarvení),
- nehet je křehký, snadno se drolí a láme,
- zarůstání nehtu,
- kůže pod a kolem nehtu je bolestivě zanícená,
- nepříjemný zápach.
Na pacienty s plísní nehtů má onemocnění dopad také v sociální a psychické rovině. Stydí se nosit otevřené boty, neradi chodí do bazénů a na koupaliště. Takové problémy ještě více postihují pacienty s plísní nehtů na rukou, které jsou neustále na očích, ale také s plísní kůže.
Co způsobuje nehtovou plíseň?
Nejčastěji za onemocnění mohou dermatofyty (houby živící se keratinem) či kvasinky, kterým se dobře daří v nevětraném a vlhkém prostředí. Při napadení takovými mikroorganismy zároveň záleží na zdravotním stavu jedince. Onemocnění spíše propukne u osob s oslabenou imunitou, během léčby antibiotiky nebo při diabetu.
Mykóza nehtů se přenáší dotykem s částí nakažené kůže. Mikroorganismy se na vaší kůži a nehtech mohou usídlit po návštěvě bazénu, posilovny nebo sauny, kde se chodí bosky – zejména ve sprchách. Mikroorganismy přežijí i v textilii (ručníky, prostěradla, lehátka). Bosou nohu však můžete nakazit i při jejím styku s nakaženou půdou či dokonce domácím mazlíčkem.
Prevence plísně nehtů
Plíseň nehtů se v počátcích onemocnění léčí poměrně rychle a snadno. Jak nemoc postupuje, trvá léčba déle a musí být intenzivnější. Raději problémům předejděte a denně se o své nohy starejte. Základem prevence nehtové mykózy jsou následující úkony:
- pečlivá hygiena a dokonalé vysušení všech kožních záhybů vlastním ručníkem,
- namazání kůže na nohou hydratačním krémem,
- pravidelná pedikúra (odstranění ztluštělé kůže na chodidle, správné zastřihnutí nehtů),
- nošení ponožek z přírodních materiálů,
- nošení vzdušné obuvi,
- vstup do rizikových prostor (bazény, společné sprchy, posilovny…) jen s botami do sprchy,
- časté praní infikovaných ručníků a koupelnových předložek nejméně na 60 °C,
- používání dezinfekčních sprejů do bot,
- ošetřování potících se nohou speciálními antimykotickými zásypy,
- nošení vlastních přezůvek při návštěvě,
- dodržování přísné hygieny při manikúře a pedikúře (vždy nový pilník a dezinfikované nástroje, neaplikovat umělé nehty) a
- při silné infekci samozřejmě konzultace s lékařem.

Léčba plísňové infekce nehtů
Kromě průvodních projevů nemoci (svědění, nepěkný vzhled nehtu, infekce) se zároveň pacient stává šiřitelem mikroorganických původců. Navíc své tělo vystavuje riziku dalších nebezpečných infekcí.Oslabený nehet a okolní kůže mohou být spolu s oslabenou imunitou dokořán otevřenou vstupní branou pro bakterie i viry. Proto je důležité začít s léčbou plísňové infekce co nejdříve.
Kromě speciálních zásypů a sprejů, které plní spíše preventivní funkci, se plíseň chodidel a rukou léčí antimykotiky například v podobě dermálního roztoku, které zabraňují množení původce onemocnění. Pokud se o problém začne pacient zajímat včas, tak léčba obvykle dobře a rychle zabírá.
Mykóza nehtů se nejčastěji léčí antimykotiky ve formě krémů, mastí, roztoků či speciálních laků na nehty. Zničení původců napomůže i ošetření laserem. Léčba trvá týdny až měsíce – podle rozsahu napadení. Infikovaný nehet však může odrůstat i rok. Je nutné vydržet a postižená místa ošetřovat i po vymizení příznaků. Mikroorganismy jsou odolné a infekce by se vám mohla rychle vrátit.
Výstavní nohy za pár týdnů
Starat se o své nehty a okolní pokožku nezabere více než 5 minut denně. Pokud již s plísní nehtů bojujete, nezapomeňte, že nejdůležitější je pravidelnost a pečlivost při ošetřování. Za pár týdnů pak budete své nohy moci obout do sandálů, aniž byste se za ně styděli.
Čtěte dál:
Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?
Kožní nemoci - seznam nejčastějších onemocnění