Plíseň na nohou – babské rady napomohou k vyléčení

Mohou vám babské rady pomoci s léčbou plísňového onemocnění kůže? Některé z nich bývají úsměvné, jiné překvapivě účinné. V dnešním článku přinášíme babské rady na plíseň nohou a pro prevenci jejího výskytu.

Plíseň na nohou a nehtech

Plísňové onemocnění kůže se také jinak nazývá mykóza. Objevuje se zejména na nohou (v meziprstních prostorech, na nehtech a ploskách) a projevuje se svěděním, pálením, zarudnutím, suchostí, prasklinkami a puchýři. Kůže se olupuje, nehty se ztlušťují a mění barvu. Chronické onemocnění kůže na nohou může otevírat dveře řadě dalších a nebezpečnějších infekcí. Na pozoru by se měly mít zejména osoby s oslabenou imunitou.

Jak probíhá nákaza plísně nohou?

Nejčastěji se nakazíte bosou chůzí a kontaktem kůže s infekční textilií nebo povrchem. Vyloženě rizikové proto bývají vlhké a teplé prostory se společnými sprchami – bazény, posilovny, sauny, koleje apod. V takových místech byste nikdy neměli chodit naboso a nohy pak preventivně ošetřit.

Nejrychleji a nejefektivněji se plísňové infekce zbavíte s pomocí volně prodejných mastí, krémů a roztoků (třeba Exoderil, který rychle uleví od svědění). Léčbu však musíte provádět několik týdnů i po vymizení příznaků. Plísňová onemocnění kůže jsou velmi houževnatá a špatně se jich zbavuje. Babské rady pak mohou proces uzdravování kůže podpořit.

Babské rady na plíseň nohou 

Babské rady na plíseň na nohou

Rady našich prababiček mohou podpořit farmaceutickou léčbu plísně nohou. Můžete je případně využívat i jako prevenci, třeba po návštěvě bazénu. Obecně však nečekejte okamžitou úlevu a vyléčení do týdne. I běžná léčiva fungují pouze při pravidelné a důsledné aplikaci.

Octová lázeň

Kyselý ocet pomáhá v boji proti plísním – stačí si připravit akorát teplou lázeň s vysokým podílem octa (1:1 s vodou). Do roztoku pak ponořte své nohy na 20–30 minut a poté je nechte oschnout na vzduchu. Do roztoku můžete přidat i tea tree olej, který má dezinfekční účinky, nebo cca 3 lžíce 3% peroxidu vodíku, jenž taktéž bojuje proti mikroorganismům.

Rozmarýnová lázeň

Lžíci čerstvého rozmarýnu (či poloviční množství sušeného) zalijte cca 250 ml vroucí vody. Po 10 minutách louhování „čaj“ sceďte a tekutinu vlijte do vaničky a doplňte potřebné množství teplé vody. V roztoku pak koupejte své nožky alespoň 20 minut. Následně je nechte oschnout na vzduchu.

Kurkumový zábal

Nejlépe na noc nebo alespoň na několik hodin zabalte své nohy do zábalu z lžičky kurkumy, lžičky mletého zázvoru a asi 3 lžiček rozpuštěného másla. Promíchané ingredience naneste na postižená místa na noze, zabalte je do bavlněné textilie (kurkuma silně barví) a oblékněte si ponožky.

Oreganový olej

Ve 100 ml kvalitního olivového oleje nechte louhovat 2 lžíce sušeného oregana. Po několika týdnech na teplém místě a občasném promíchání směs sceďte. Olejíčkem natírejte dvakrát denně postižená místa po dobu 2 týdnů. Tuto babskou radu můžete využít zejména na plíseň mezi prsty na nohou, kde se pokožka často olupuje a bolestivě praská.

Zásyp proti pocení nohou

Pokud se vám nohy často potí, uzavřené prostředí boty nahrává přemnožení škodlivých mikroorganismů. Problém vyřešíte poprášením suchých nohou dětským zásypem (v nouzi kukuřičným škrobem), který pohltí vlhkost i zápach. Dejte však pozor při svlékání ponožek, ať nemáte zásyp po celé koupelně.

 

Preventivní tipy proti plísňovým onemocněním kůže

Nezapomeňte, že nejlépe se plísním daří ve vlhku a teplu. Proto po koupání vždy pečlivě vytřete všechny kožní záhyby na noze do sucha (zejména mezi prsty), noste prodyšné ponožky z přírodních materiálů a nohy co nejčastěji větrejte. Vhodnou léčbu antimykotiky zahajte co nejdříve a podpořte ji lázněmi či dalšími babskými radami, které vám pomohou s bojem proti svědivému a nevzhlednému onemocnění.

 

Dále čtěte:

Hygiena chodidel: Správný postup pro dokonalé plosky

Pomáhá ocet na plíseň nehtů?

Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.