Plíseň na kůži: Jaké části těla napadá?

Plísňová onemocnění kůže jsou nepříjemným zážitkem, který absolvovala zhruba pětina obyvatel. Plíseň na kůži, nehtech a sliznicích je nebezpečná zejména pro chronicky nemocné osoby a osoby s nedostatečnou imunitou, protože otevírá bránu mnohem zákeřnějším infekcím. Jaké části těla může plíseň napadnout a jak se jí bránit?

Plísně – jak vznikají a jak se projevují

Dermatomykózy, tedy infekční onemocnění napadající kůži, nehty, sliznice a vlasy, nejčastěji způsobují houby a kvasinky. Tyto mikroorganismy se živí keratinem a svým životem způsobují infekční onemocnění kůže. Plísně nejčastěji napadají nehty nebo celé nohy. Objevují se však i jinde (více se dozvíte dále v článku).

Projevem plísňového onemocnění kůže je svědění, pálení, začervenání a loupání. Na kůži se mohou objevovat praskliny či mokvavé puchýře. Kůže se loupe a šupinky jsou infekční několik dalších týdnů až měsíců. Nejčastěji se mykózy kůže přenáší ve vlhkých prostorech, kde se pohybují lidé naboso – bazény, sauny, posilovny, společné sprchy a podobná místa. Plíseň se však neobjevuje pouze na nohou, může napadnout kůži téměř kdekoli na těle.

 

Plíseň může napadnout celé tělo

Dermatomykózy se nejčastěji objevují jako:

 • plíseň nehtů (onychomykóza),
 • plíseň na nohou a rukou (hlavně v meziprstních prostorech),
 • plíseň vlasové části hlavy a obočí,
 • plíseň sliznice úst (candidiáza nebo tinea),
 • plíseň pokožky na obličeji, trupu a končetinách,
 • ložiska plísně v tříslech,
 • plíseň v kožních záhybech,
 • plísňová infekce genitálního nebo trávicího traktu.

Plíseň může napadnout pokožku na celém těle. Často se objevuje v kožních záhybech.

Dodržujte preventivní zásady

Všechna plísňová onemocnění mají něco společného – nejrychleji se rozvíjejí ve vlhku a teplu. Proto se často objevují ve vlhkých kožních záhybech (mezi prsty, v podpaží, tříslech atd.) nebo na sliznicích. Dá se jim vyhnout dodržováním základních preventivních pravidel.

 

 • Nikdy nechoďte naboso ve společných prostorech.
 • Používejte jen vlastní ručník, prádlo a boty.
 • Prádlo a koupelnové předložky perte pravidelně a alespoň na 60 °C.
 • Ošetřujte nohy a ruce pravidelnou pedikúrou a manikúrou.
 • Při kvasinkovém onemocnění omezte příjem cukru (kvasinky se jím živí).
 • Dodržujte pečlivou hygienu a kůži vždy dosucha vytřete – zejména v záhybech a mezi prsty.

 

Kosmetické onemocnění? Plísně jsou zákeřnější

Pokud na sobě pociťujete příznaky plísňového onemocnění kůže, dodržujte výše uvedené zásady a navíc poskytněte své pokožce potřebnou léčbu. V lékárně se na tato onemocnění prodává mnoho volně prodejných léků. Vybrat si můžete i formu léčiva – seženete masti, krémy, tablety, roztoky i laky. Lék na plísňová onemocnění kůže a nehtů Exoderil, který okamžitě ulevuje od svědění a pomáhá kůži se obnovit, se například prodává jako krém i jako roztok.

Pokud se u vás objevuje vážnější příznak plísňového onemocnění nebo vám léčiva z lékárny nepomáhají, navštivte svého lékaře. Plíseň na kůži nejen obtěžuje, ale může mít za následek vznik mnohem horších infekcí. Ohroženými skupinami pro onemocnění dermatomykózou jsou lidé se sníženou imunitou, chronickou chorobou kůže nebo kardiovaskulárního systému a diabetici.

 

Vhodná léčba vám uleví

Léčbu plísňového onemocnění nepodceňujte – i když příznaky vymizí, pokračujte v ošetřování a mazání. Vymizení plísně může zabrat několik měsíců, u nehtů i více než půl roku. Proto se při plísňovém onemocnění chovejte zodpovědně ke svému tělu i k ostatním lidem. Zbavíte se dlouhodobého problému a uleví se vám.

 

Dále čtěte:

Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění
Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.