Pedikúra pro muže: Plus pro zdraví i vzhled

Někteří muži se o své nožky nestarají tak, jak by měli. A to jim pak může přinést nejenom odvracení pohledů při chůzi v otevřených botách, ale i nepříjemné zdravotní komplikace. Jak ovlivňuje pedikúra mužské zdraví a sebevědomí? Přinášíme vám také návod na snadnou a rychlou domácí pedikúru pro muže i ženy.

Nohy jako z časopisu

Mnoho mužů si myslí, že nohy žádnou speciální péči nepotřebují. Jejich chodidla tak zažívají jen mytí a občasné ostříhání nehtů. Když se však o své nohy nestaráte, jejich vzhled nejspíš také nebude jako ze žurnálu. Nehledě na zdravotní rizika, která s sebou nedostatečná péče o nohy nese.

Vyhněte se zdravotním komplikacím

Pokud se o své nohy nestaráte, mohou vám způsobit táhlé zdravotní nepříjemnosti. Nejčastěji se zanedbaná pedikúra projeví:

  • popraskanými patami,
  • zarůstajícími nehty,
  • plísní kůže mezi prsty či nehtů,
  • kuřími oky,
  • bradavicemi a
  • studem při odkrytí bosých nohou.

Pohledem na takové nohy se jistě nikdo nepotěší. Otevřené rány u popraskaných pat či plísně kůže jsou však mnohem zákeřnější – mohou se stát vstupní branou mnohem závažnější infekce. Plísně a bradavice se navíc velmi snadno přenáší přes dotyk bosého chodidla (nejčastěji v bazénech, posilovnách, společných sprchách a podobných prostorech). Kromě zanedbávání vlastního zdraví se tak stáváte přenašečem infekce.

Ošklivé projevy: Plísně, bradavice, kuří oka

Plíseň kůže a nehtů se projevuje svěděním, začervenáním a loupáním kůže či ztluštěním a barevnými změnami na nehtu. Pokud necháte toto houbovité onemocnění dlouhodobě neléčené, budete se ho zbavovat mnohem déle a intenzivněji. Naštěstí v lékárnách můžete zakoupit množství volně prodejných léků, které se snadno používají ve formě krému či roztoku (např. Exoderil). Během léčby je však důležitá pravidelnost, pečlivost a vytrvalost – léčba dlouhodobě napadeného nehtu může zabrat i několik měsíců. Pedikúra tyto nemoci eliminuje.

Kuří oka vznikají nashromážděním nadbytečné kůže v místě otlaku. Vznikají zejména kvůli nevhodné a tlačící obuvi. Bolestivých mozolů se zbavíte pravidelným odstraňováním zhrublé kůže a nošením kvalitní obuvi.

Bradavice na noze vypadají jako plochý či vystouplý útvar, někdy s tmavou či červenou tečkou uprostřed. Jsou způsobeny virem, proto se snadno přenáší dotykem. Nejrychleji a nejbezpečněji se jich zbavíte s pomocí lékaře – zmrazením bradavice dusíkem či chirurgickým odstraněním. Prevencí jejich vzniku je opět pravidelná pedikúra.

Profesionálové přes chodidla

Návštěva pedikérky vás bude stát jen několik stokorun a doporučuje se asi 1× za měsíc. Po koupeli nohou vám bezbolestně odstraní starou kůži na patách, ploskách i na bříšcích prstů. Při tom vás případně upozorní na kožní defekty a doporučí, jak se o nohy správně starat. Nakonec správně (tedy rovně) ostříhá vaše nehty a zatlačí kůžičku kolem nich. Finální masáž hydratačním krémem je pak příjemnou odměnou za vaši zodpovědnost k vlastnímu zdraví.

Nohy ve vodě - pedikúra

Jak na domácí pedikúru

Pokud jste se nestihli objednat, pedikérka má plno nebo si chcete dopřát jen péči navíc, můžete si příjemnou pedikúru udělat i doma.

  • Nohy si namočte asi na 10 minut do příjemně teplé vody. Na ztvrdlé části pat, plosek a prstů použijte pemzu(tvrdý hrubý materiál z vyvřelé horniny, který seženete v každé drogerii).
  • Kvalitními kleštičkami či nůžtičkami pak ostříhejte všechny nehty – snažte se o rovný střih a rohy nehtu nezastřihávejte do oblouku. Nehet nevystříhávejte příliš, nechte jej o kousek delší. V opačném případě by vám mohl bolestivě zarůstat do kůže.
  • Nehty vyčistěte a dotvarujte pilníčkem. Na kůžičku kolem naneste olejíček nebo hydratační krém. Po chvilce tupým nástrojem (špachtlí či dřívkem) zatlačte kůžičku mimo nehet.

Ani u domácí pedikúry nesmí chybět závěrečná odměna – masáž a namazání nohou krémem.

Pravidelná péče přinese hebké a zdravé nohy

Po pravidelné pedikúře bude kůže narůstat pomaleji, kožní onemocnění zmizí a vaše nohy budou krásně růžové a hladké. Kromě zdravotních benefitů tak získáte zpět i ztracené sebevědomí. Vždyť moci se beze studu projít bosky po koupališti nebo si nazout v horkém létě sandály je k nezaplacení.

 

Dále čtěte:

Hygiena chodidel: Správný postup pro dokonalé plosky
Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

 

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.