Nejlepší způsoby, jak se zbavit plísně na nehtech

Mykóza nehtů postihuje až 10 % dospělých (a dokonce 50 % osob nad 70 let) a leckdy je provází několik let. Vyléčit plíseň nehtů není nijak složité, musíte však být trpěliví a léčit onemocnění i po vymizení průvodních příznaků. Co použít na plíseň nehtů, abyste se jí co nejdříve zbavili?

Vlhká a zapařená noha je pro mikroorganismy rájem

Plíseň nehtů se lékařskou terminologií nazývá onychomykóza a způsobují ji hlavně dermatofyty a kvasinky. Pro mikroorganismy živící se lidskou kůží je potící se lidská noha rájem – dobře se jim daří ve vlhku a teplu.

Mykózou nehtů se nejčastěji nakazíme při chůzi bosky po infikovaných plochách. Snadno tak plíseň „chytíte“ hlavně ve společných sprchách, bazénech, saunách, posilovnách apod. Nakazit se můžete i dotykem kůže s infikovaným ručníkem či kobercem, proto byste v rizikových prostorech nikdy neměli chodit naboso. Vyšší riziko nákazy plísňovým onemocněním mají cukrovkáři, starší osoby a pacienti s poruchou imunity nebo dolních končetin.

Projevy plísně na nehtech

Nákaza se na nehtu projeví nejprve zesílením nehtu a postupným žloutnutím. V další fázi se začne nehet drolit, měnit barvu a třepit. Pokud ani v této fázi nezačnete onemocnění řešit, pak vznikají ranky v okolí nehtu, kůže je zarudlá, svědí a může páchnout. V posledním stadium se pak zbytky nehtu odloučí od lůžka.

Spolu s onemocněním nehtu se často objevuje i svědící a zarudlé meziprstní prostory. Kůže je zapálená, objevují se na ní bílé šupiny loupající se pokožky i drobné trhliny. Ty se mohou stát vstupní branou mnohem závažnějším infekcím, proto byste toto onemocnění neměli podceňovat.

Jak vyléčit plíseň nehtů?

Léčba plísně nehtů i okolní kůže není nijak složitá – volně prodejné masti, krémy, laky či roztoky uleví většině pacientů (např. Exoderil). Důležitá je však trpělivost a pravidelnost.

Zatímco svědění kůže ustoupí po několika dnech poctivého mazání, mikroorganismy žijící v hloubce napadaného nehtu přežijí klidně i roky léčby. Musíte zkrátka počkat, až napadený nehet odroste, a přitom jej stále ošetřovat. Pokud nebudete napadená místa pravidelně léčit, stanete se nejen zdrojem nákazy pro ostatní, ale také celoživotním pacientem, který se onemocnění nikdy nezbaví.

Pokud je plíseň nehtů rozbujelá a nehty jsou ve velmi špatném stavu, určitě navštivte lékaře. Při těžkém průběhu onemocnění vám může předepsat celkovou vnitřní léčbu ve formě tablet, pravidelnému mazání se však ani tak nevyhnete.

Co na plíseň nehtů radily naše prababičky?

V boji proti lehčím formám mykózy nehtů a kůže mohou spolu s mazáním z lékárny pomoci i bylinkové odvary. Naše babičky na nohy s plísní doporučovaly koupele v tymiánovém, šalvějovém, dubovém či březovém odvaru. Pomoci může také hypermangan nebo ocet, účinnější však vždy budou léčiva z lékárny. Koupele v odvarech ale můžete používat jako preventivní ošetření třeba po návštěvě bazénu, případně je využít jako doplňkovou léčbu mykózy nehtů.

Nejsnazším způsobem, jak se vyhnout plísni nehtů, je dodržování preventivních hygienických pravidel. Co na mykózu platí?

  • Noste ponožky z přírodních prodyšných materiálů a kvalitní obuv.
  • Přezouvejte se do pantoflí, ve kterých může noha lépe dýchat.
  • Boty čas od času vyperte nebo dezinfikujte spreji z lékárny.
  • Koupelnové předložky a ručníky perte jednou týdně na 60 °C.
  • Na rizikových místech vždy noste boty do sprchy.
  • Nepůjčujte si cizí boty ani ručník.
  • Po každodenním mytí nohy a všechny jejich záhyby dosucha utřete.
  • Při prvních známkách svědění či změn na nehtu okamžitě začněte s léčbou.

 

Dále čtěte:

Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění

Co způsobuje svědění kůže a jak se ho zbavit?

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.