Návod: Dopřejte svým nohám uvolňující masáž
Tereza Hášová
19. 11. 2020 16:14
Relaxační masáž nohou si můžete dopřát sami nebo s pomocí partnera. Uvolňuje napětí a stres, pomáhá při regeneraci po sportu, a navíc je doopravdy příjemná. Poradíme, jak na správnou domácí masáž nohou, aby byla účinná a bez rizika zranění.
Masáže uvolní svaly a šlachy
Při masáži vytváříte prsty a dlaněmi tlak na svaly a pojivové tkáně. Hnětením se tkáně posouvají po spodní vrstvě, prokrvují se a následně uvolňují. Existuje mnoho typů masáží – klasické, sportovní, pro miminka, lymfatické, rehabilitační, reflexní, akupresurní či exotické, jako je například thajská, havajská či japonská. Všechny fungujína podobném principu promasírování tkání a usazení opěrného systému do správné polohy, využívají však různé techniky, sílu tlaku i propriety (horké kameny, med, vonné oleje apod.).
Masáž nohou je nejen příjemná, ale poskytuje také péči velmi namáhané části našeho těla. Celodenní stání či sezení, pobíhání v nevhodné obuvi, sportovní trénink nebo přemíra stresu se mohou projevit bolavými a oteklými chodidly. Během půlhodinky se ale můžete cítit uvolněně a opět vykročit lehkou nohou.
Postup: Jak na domácí masáž nohou
- Nejprve si připravte lázeň, která nohy prohřeje a zbaví nečistot. Ponořte svá chodidla do teplé vody asi na 10 minut (můžete přidat pár kapek vonného oleje pro uvolnění), umyjte je a poté důkladně osušte.
- Nohy můžete masírovat tělovým mlékem nebo masážním či přírodním olejem, ale zvládnete to i bez nich. Jestliže olejíček využijete, připravte si ručník, do kterého pak plosky otřete. Masážní olej můžete nahřát ve vodní lázni pro extra relaxační účinek.
- S masáží začněte nad kotníky, nohu jemně stlačujte obemknutou dlaní. Krouživými pohyby palců pak promněte kotník z vnější i vnitřní strany. Podélnými tahy můžete jemně uvolnit i Achillovu šlachu.
- Přesuňte se k nártu, který promasírujte klouby prstů sevřené ruky (táhlý pohyb od kotníku k prstům a zpět). Poté uchopte nohu do dlaní a přes nárt projíždějte oběma palci. Nakonec nárt „hlaďte“ tlakem celé dlaně od kotníku až k prstům.
- Nyní je čas na prsty. Začněte u malíčku, postupujte k palci. Každý z prstů promněte, jemně jej ohýbejte nahoru a dolů, protáhněte po celé délce opatrným povytáhnutím a nezapomeňte promasírovat i meziprstní oblasti. Na závěr zmáčkněte poslední článek každého prstu (stisknutí bříška proti nehtu).
- Masáž klenby nohy a chodidla začněte u paty. Promačkejte ji z bočních stran, prokružte ji palci, můžete využít i klouby prstů sevřené ruky. Krouživými pohyby palce nebo rovnými tahy postupujte citlivě od paty nahoru přes klenbu až k oblasti pod prsty. Zde můžete opět trochu přitlačit. S blížícím se koncem masáže tlak snižujte až do jemného hlazení. Pak dopřejte stejnou péči i druhé noze.
TIP: Kromě vlastních rukou můžete využít i speciální masážní pomůcky, válečky, měkké gumové míčky s kulatými bodlinami nebo nahřáté oblázky.
Vytvořte si příjemnou atmosféru a s olejem to nepřežeňte
Účinek masáže nohou doma umocníte vonným olejem v aromalampičce, zapálenou svíčkou, relaxační hudbou a pohodlnou polohou. Nespěchejte a masírujte pomalu. Vyvarujte se použití velkého množství oleje, ruce by vám klouzaly a nezvládli byste vytvořit bodový tlak. Při masírování nohou lidí s vysokým tlakem, cukrovkou nebo u těhotných žen nikdy silně netlačte. Velký tlak na chodidlo by u těchto osob mohl způsobit zdravotní komplikace. Stejně tak se vyhněte masáži přes křečové žíly.
Kromě masáže nohou byste svým chodidlům měli dopřát i pravidelnou pedikúru. Ta je prevencí plísňových onemocnění kůže projevujících se pálením a svěděním. Taková pokožka je infekční, proto byste se jí neměli dotýkat holou rukou. Nemoci kůže způsobené mikroorganismy se léčí volně prodejnými léky (např. Exoderil).
Tereza Hášová
Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.