Mýty o mykóze nehtů

Kožní a nehtová mykóza trápí každého druhého obyvatele České republiky. Někteří se nepříjemného onemocnění nedokážou zbavit, i když léčba spočívá pouze v dostatečné hygieně, pedikúře a pravidelném ošetřování. Jaké jsou nejčastější mýty o mykóze nehtů – a nekazíte si léčbu právě kvůli některé z pověr?

Mykóza způsobuje jen nehezké nehty

Mykózy v organismu dokáží nadělat pěknou paseku. Zdaleka nejde jen o průvodní projevy, mezi které patří svědění kůže, ztluštění a drolení nehtu a změna jeho barvy. Později se nehet začne deformovat a může i nepříjemně tlačit do kůže. Lidem s oslabenou imunitou, s kardiovaskulárními nemocemi nebo diabetikům pak onemocnění může způsobit i velmi vážné zdravotní komplikace. Pokud spadáte do rizikové skupiny nebo máte dlouhodobé příznaky nehtové mykózy, které se vám nedaří léčit, oznamte to svému lékaři.

 

Záleží jen na dostatečné hygieně

Plísňová onemocnění, jak se někdy mykózy nazývají, se přenáší velmi snadno. Nezáleží na tom, jak poctivě si umyjete nohy nebo ruce, k nákaze stačí jen miniaturní ranka na kůži. Následně už zárodky plísní kolují ve vašem těle a mohou se kdekoli projevit. Nejčastěji se projeví na nehtech na nohou a kůži mezi prsty, ale může se objevit i na jiných částech těla – více zjistěte v našem článku o plísňových onemocněních.

 

Nakazím se jen na koupališti

Plísně se nejlépe množí v teplých a vlhkých podmínkách, proto se ve společných prostorách bazénů, saun a sprch objevují nejčastěji. Nejsou to ale jediné zdroje nákazy – k mykóze nehtů můžete přijít i po použití infikovaného ručníku nebo pilníku či chůzí bosky po jakémkoli povrchu, který sdílí více lidí (např. v posilovně, hotelu, kabinkách, na terasách apod.).

 

Důvodem mykózy je neprodyšná obuv

Výše jsme vysvětlili, jak se nákaza přenáší. Ve vlhké a neprodyšné obuvi se bude plíseň lépe množit, ale není primárním důvodem onemocnění. Rizikové je nazutí takové obuvi zdravým člověkem. V obuvi s dostatečným prouděním vzduchu se vám bude lépe chodit a kůže bude moci volně dýchat – proto by ji měli nosit pacienti s mykotickým onemocněním i bez něj.

 

Nehtovou mykózou onemocní jen muži

Plíseň nehtů nemá souvislost s pohlavím pacienta. Stejně snadno se nakazí ženy i muži. K onemocnění jsou obecně náchylnější osoby s horší zdravotní kondicí, jinými chronickými chorobami a ti, kteří o své nohy dostatečně nepečují.

 

Plíseň nehtů se vyléčí sama

Mýtus ohledně „samovyléčení“ jsme si nechali na konec. Nehtová mykóza se samozřejmě sama nevyléčí. Na trhu existuje velké množství volně dostupných léčiv ve formě mastí, roztoků, krémů nebo pudrů (např. Exoderil krém nebo roztok). Jejich pravidelná aplikace, pečlivá hygiena, vysoušení ručníkem a dezinfekce ponožek, bot a koupelnových předložek vás dokážou infekčního onemocnění zbavit. Musíte však vytrvat a léčbu nepřerušovat ani po vymizení nejpalčivějších příznaků. Plísně mohou ve vašich nehtech zůstat i několik dalších měsíců, proto s aplikací pokračujte i nadále.

 

Skoncujte s mýty a začněte s léčbou

Vyhýbejte se bosé chůzi v rizikových prostorech a nepodceňujte rizika infekční nehtové mykózy. Již při prvních příznacích zahajte léčbu dle lékárníka nebo lékaře a vytrvejte v ní i po odeznění nepříjemných projevů nemoci. Čím dříve léčbu zahájíte, tím rychleji a snadněji se nehtové mykózy zbavíte. Odměnou vám budou krásné nehty, které se nebudete stydět ukázat v sandálech.

 

Dále čtěte:

Plíseň nehtů: Jak bojovat proti nepříjemnému onemocnění?
Domácí cvičení: Jak na něj
Nejčastější omezení ve stravování: Vegetariánství, veganství a vitariánství

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.