Kožní vyrážka: Co ji způsobuje a jak ji ošetřit?

S kožní vyrážkou alias kopřivkou se někdy setkal asi každý – pupínky na kůži, začervenalé a svědivé ložisko či mírný otok mohou být nepříjemným symptomem podráždění, alergie či závažnějších nemocí. Jak ošetřit kožní vyrážku a co ji může způsobit?

Projevy a příčiny kožní vyrážky

Vyrážka se nejčastěji projevuje jako začervenalé pupínky nebo puchýřky na svědící kůži či sliznici. Někdy jde jen o podráždění, které samo odezní (např. štípnutí komárem), při déle jak týden trvající vyrážce se doporučuje návštěva lékaře.

Příčinou nepříjemného podráždění kůže bývají vnitřní anebo vnější faktory. Kožní vyrážka u dětí i dospělých má podobný průběh – základem je najít spouštěč. Pokud vyrážka neustupuje několik dní a nejste si jisti, co ji způsobilo, je vhodné navštívit lékaře, který vyloučí závažnější onemocnění.

Vnější faktory výsevu vyrážky:

  • podráždění kůže slunečním zářením,
  • alergická kožní reakce na bodnutí hmyzem, rostliny, chemikálie, potraviny aj.,
  • kožní onemocnění (plíseň kůže, ekzém aj.).

Vnitřní faktory způsobující vyrážku:

  • reakce na vnitřně užívané léky,
  • porucha imunitního systému,
  • průvodní jev závažnějšího onemocnění nebo nádoru,
  • kožní vyrážka ze stresu (oslabení imunity a ovlivnění procesů těla stresovými hormony).

Vyrážkou se projevují i některá onemocnění

I když se může vyrážka objevit po spuštění různými faktory, u některých nemocí je častým průvodním jevem. Na jakou kožní nemoc může vyrážka upozorňovat?

 

Kopřivka

Kopřivkou nazýváme výsev pupínků na zčervenalém ložisku, oblasti se mohou spojovat a otékat. Kůže svědí a místo vypadá jako odřenina. Jedná se o alergickou reakci způsobenou podrážděním léky, potravinami, rostlinami apod. Pomohou vám antihistaminika (Fenistil, Zyrtec, Zodac aj.).

Ekzém

Neinfekční autoimunitní onemocnění se projevuje suchou, svědící a olupující se pokožkou. Způsobují ho alergické reakce, nevhodná kosmetika či prací prášek, stres a další dosud ne zcela jasné faktory. Proti reakci pomáhá promazávání, u urputnějších forem předepsané kortikoidy.

Lupénka

Lupénka se projevuje velkými červenými skvrnami a olupující se suchou kůží. Není infekční a její příčiny nejsou zatím zcela objasněny. Kromě kůže napadá i velké klouby, u kterých rozvíjí artritidu (asi u 40 % pacientů). Léčí se mnoha metodami – orálně podávanými léky, léčebnými mastmi, světelnou terapií, injekcemi či infuzemi.

Opar

Opary způsobuje vir herpes, který se velmi snadno přenáší. Vodnaté puchýřky na rtu, obličeji či genitáliích způsobuje hlavně oslabení imunity. Rizikovým faktorem je stres, hormonální výkyvy či horečka. U pásového oparu se pak objevují ložiska bolestivých puchýřů hlavně na trupu nebo hýždích, ale mohou se vyrojit kdekoliv na těle. Pokožka je bolestivá, pálí, svědí či brní, onemocnění má však jiného původce než klasický opar (jedná se o projev dříve prodělaných planých neštovic).

Růžovka

Zánětlivé onemocnění kůže se podobá akné, na rozdíl od něj však způsobuje zčervenání nosu, brady, tváří, čela i očních víček. Časem je barva stále sytější, pomáhá speciální kosmetika či laserové ošetření.

Plíseň nohou

Červená a svědící ložiska v meziprstních prostorech a na ploskách pak ukazují na plísňové onemocnění nohou. Je způsobeno přemnožením mikroorganismů libujících si v teple a vlhku. Léčba probíhá roztoky, krémy nebo mastmi z volného prodeje v lékárnách (např. Exoderil).

Dopřejte kůži klid

Na běžné vyrážky platí opláchnutí vlažnou vodou, důkladné osušení, namazání hydratačním krémem, ošetření antihistaminikem (vnějším či vnitřním podáním) a především nedráždění kůže škrábáním. Ty závažnější výsevy, které nechtějí zmizet ani po týdnu, vám pomůže zkrotit lékař, který zároveň určí jejich původce.

 

 

Dále čtěte:

Plíseň kůže: Co to je a jak se projevuje?

Kožní nemoci – seznam nejčastějších onemocnění

Co způsobuje svědění kůže a jak se ho zbavit?

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.