Domácí péče o nohy: Jednoduchý postup pro zdravá chodidla

Kůže na chodidlech bývá velmi namáhaná – celý den je v uzavřené obuvi, noha se potí, nevětrá a množí se na ní mikroorganismy. Jednoduchá domácí pedikúra vám pomůže se zbavit zhrublé kůže na patách i ošetřit oslabenou pokožku.

Pedikúrou předcházíte kožním problémům

Pečlivá péče o nohy a nehty vám pomůže nejen s estetickými záležitostmi. Ztvrdlá kůže totiž může prasknout a do rány se pak snadno dostane infekce. Častým problémem je také plíseň kůže či nehtů. Ta se projevuje svěděním hlavně v meziprstních prostorech, olupováním a začervenáním. Plíseň nehtů pak poznáte podle ztluštění, změny barvy a lámání až drolení nehtu. Plísňová onemocnění se léčí volně prodejnými krémy či roztoky (např. Exoderil). Lépe je však podobným zdravotním problémům předcházet důkladnou hygienou a pedikúrou.

Jak na domácí péči o nohy

Denní péče

 • Každý den nohy omyjte mýdlem a vodou. Zaměřte se zejména na meziprstní prostory. Po hygieně je důkladně osušte ve všech záhybech.
 • Pokud trpíte plísní kůže nebo nehtů, ošetřete je krémem nebo roztokem každý den ráno a večer (případně postupujte dle pokynů v příbalovém letáku).

Krém na nohy

Důkladná pedikúra

 • Jednou za dva týdny nohy namočte do teplé lázně s koupelovou solí, sušenými bylinkami či vonným olejíčkem alespoň na čtvrt hodiny.
 • Následně odstraňte ztvrdlou kůži pemzou, elektrickým brouskem nebo skalpelem. Nakonec můžete použít pilník, který kůži vyhladí. Směřujte od prstů k patě a příliš netlačte, abyste okolní jemnou kůži neporanili.
 • Použijte peeling, nohy pořádně promasírujte, opláchněte a osušte.
 • Nehty zastřihněte kleštičkami do rovna. Péči o nehty na nohách věnujte dostatečnou pozornost, abyste se vyhnuli onychomykóze.
 • Následně zarovnejte nehty pilníkem a opatrně zatlačte nehtovou kůžičku k nehtovému lůžku.
 • Pokud si chcete nehty nalakovat, udělejte to v tomto kroku. Po nanesení krému by vám lak na nehtech nedržel příliš dobře.
 • Nakonec celé nohy natřete hydratačním krémem a všechny použité nástroje zbavte mikroorganismů dezinfekcí ve spreji nebo ponořením do vroucí vody.

Nohy ve vodě

Noční procedura

Nohám můžete dopřát noční balzám, po kterém bude kůže vyživená a dostatečně hydratovaná.

 • Po večerní koupeli nohy vystavte střídavě teplé a studené sprše. Podpoříte tak krevní oběh končetin.
 • Chodidla silně namažte hydratačním krémem nebo mastí a oblékněte si na noc bavlněné ponožky. Do rána se krém vstřebá a kůži na nohou dokonale zvláční.

 

Starejte se o své nohy, zůstanou zdravé a krásné

Díky pravidelné péči budou vaše nohy vždy hebké a zdravé. Všímejte si zejména drobných poranění, která natřete dezinfekcí – bosé nohy s otevřenou rankou se mohou snadno stát vstupní branou pro nebezpečné infekce. Snažte se také nosit jen ponožky z přírodních materiálů a obuv vhodnou pro vaši nohu. Příliš úzké, nesedící nebo tlačící boty mohou způsobit puchýře, otlaky či kuří oka.

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.