Česnek, ocet, rozmarýn – tipy pro přírodní léčbu plísně na nehtech

Plísňová onemocnění nehtů trápí asi 10 % populace. Kromě tvarových a barevných změn na nehtu se mohou projevovat i svěděním okolní kůže. Neléčená infekce porušené kůže přispívá k riziku dalších infekcí i závažnějších onemocnění. Využijte sílu přírody a podpořte léčbu onychomykózy domácími koupelemi a obklady.

Projevy plísně nehtů

Plísňové onemocnění nehtů se snadno přenáší hlavně ve veřejných šatnách a sprchách. Riziková jsou zejména koupaliště, posilovny, sauny, bazény a další místa, kde chodí naboso mnoho lidí. Kontaktem kůže s infikovanou podlahou nebo textiliemi (společný ručník, pomůcky pro pedikúru, vypůjčené boty a další) se přenesou mikroorganismy, které plíseň na nehtech způsobují.

Plíseň se na nehtech projevuje:

  • křehkostí, zbytněním a změnami barvy nehtu dožluta až dohněda,
  • svěděním a později zanícením okolní kůže,
  • deformací tvaru nehtu,
  • drolením nehtu a zápachem.

Nebezpečná plíseň může způsobit zdravotní komplikace

I když se může zdát plíseň na nehtech jen jako kosmetická vada, může se rychle stát závažným onemocněním. Porušenou pokožkou mohou do těla vniknout další nebezpečné nákazy – streptokoková onemocnění, bakteriální infekce a jiné. Pozor by si měli dát zejména osoby s oslabenou imunitou, onemocněním kardiovaskulárního systému, diabetici či lidé s chronickým onemocněním kůže.

Dodržujte preventivní opatření

Prevence proti plísňovému onemocnění zahrnuje nošení obuvi v rizikových prostorech, důkladnou hygienu a dokonalé vysušení všech záhybů na chodidle, nepůjčování cizích bot ani ručníků a denní výměnu obuvi. Nákazu lze zkrotit volně prodejnými léčivy (např. Exoderil) či léky na předpis u dlouhotrvajících a závažnějších forem onemocnění. K prevenci nebo doplňkové péči můžete využít i přírodní léčbu plísně nehtů na nohách i rukách.

Nohy a boty

Jablečný ocet pomáhá ničit mikroorganismy

Naše prababičky k léčbě plísně na nehtech využívaly jablečný ocet. Stačí jej nalít na odličovací vatový tampon a několikrát denně jím postižené nehty potírat po dobu alespoň 1 týdne Doporučuje se také teplá octová lázeň v poměru 1:1 s vodou, do které stačí chodidla na 20 minut ponořit.

Česnek = přírodní bojovník

Česnek je známý pro své silné aroma i skvělé účinky na zdraví. Pomáhá v boji proti plísňovým chorobám. Stačí si ukrojit tenký plátek a přilepit jej na nehet náplastí nebo plochu nehtu potřít čerstvou česnekovou šťávou. Česnek na plíseň nehtů aplikujte před spaním, ať má dostatek času účinkovat.

Vyzkoušejte jedlou sodu

Jiný způsob přírodní léčby představuje kašička z jedlé sody. Smíchejte lžičku sody s pár kapkami vody a kašičku naneste na nehty. Po 15 minutách ji pláchněte čistou vodou

Voňavý rozmarýn má dezinfekční vlastnosti

Úlevu přináší také koupel nohou v rozmarýnovém odvaru. Do 1 litru vroucí vody nasypte lžíci sušeného rozmarýnu. Jakmile odvar vychladne na příjemnou teplotu, vložte do něj nohy na 20 minut. Koupel můžete ještě vylepšit přidáním cca 10 kapek levandulového a tea tree oleje.

Nezapomínejte na včasnou a efektivní léčbu

Přírodní metody v boji proti plísním sice pomáhají, základem je však správná hygiena, dodržování preventivních zásad a léčba účinnými přípravky z lékárny. Jen tak se plísně na nehtech zbavíte co nejrychleji.

 

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.