Akné: Co ho způsobuje a jak proti němu bojovat přírodní léčbou

Akné netrápí jen dospívající mládež, často se objevuje i v dospělém věku. Jeho příčiny jsou různé, od hormonálních změn po přemnožení kožních roztočů. Jaké jsou konzervativní i přírodní postupy léčby akné a jaké zásady dodržovat, abyste se ho zbavili?

Příčiny akné – hormony, dědičnost i mikroorganismy

Akné se projevuje vznikem vřídků, pupínků či komedonů (černých teček). Zanícené pupínky se objeví při uzavření mazových žláz, které je následkem jejich zánětu. Poté vznikají malá ložiska s nahromaděným hnisem – zánět může být i velmi hluboko v kůži. Akné zhoršují i na lidské kůži přirozeně se vyskytující kvasinky, bakterie a roztoči.

Akné se objevuje na místech s vysokou hustotou mazových žláz – na obličeji, na ramenou, na zádech a na hrudi. Zkušenost s ním má až 85 % mladistvých, často se ho úplně nezbaví ani v dospělosti. Neodborné vymačkávání vřídků může mít za následek nehezké jizvičky, kterých se zbavuje ještě hůře. Chronické akné má ale vliv i na duši. Zejména v citlivém pubertálním věku tak může vést k nízkému sebevědomí a psychickým problémům.

Na akné má vliv několik okolností:

  • dědičnost,
  • hormonální nerovnováha (zejména v pubertě),
  • u žen menstruační cyklus a s ním spojené výkyvy hormonů,
  • podrážděná kůže,
  • nedostatečná péče o pokožku,
  • přemnožení bakterií, kvasinek či roztočů na kůži.

K méně častým příčinám vzniku akné patří i užívání anabolických steroidů nebo léčiv s obsahem lithia, barbiturátů, amfetaminů či mužských hormonů.

Akné

Konzervativní léčba akné

Zanícené pupínky lze léčit několika různými způsoby, základem je však zvýšená péče o pokožku a redukce kožního mazu.

Lokální léčba spočívá v pravidelném čištění pleti antibakteriálními gely a kosmetickými vodami. Lze také využít drobné náplasti z nanotkaniny, které výrazně urychlují hojení pupínku (většinou se aplikují přes noc). Vyčištěnou kůži je potřeba vždy hydratovat, aby se nevysušovala. Vysušená kůže totiž začne produkovat více kožního mazu k její ochraně, a tak se léčba stane neefektivní.

Léčba biostimulačními lasery aktivuje buněčné struktury pokožky a urychluje hojení zánětů. Podobně funguje i fototerapie, která pokožku stimuluje a zároveň ničí škodlivé mikroorganismy. Tento typ léčby má výrazný léčebný efekt i na cystické akné, které je nejzávažnější formou zánětu.

Léčba zaměřená na likvidaci kožních roztočů využívá kosmetiku bohatou na síru, zinek a bór. Dočasný nárůst bakterií (které se po vymizení roztočů z kůže pomnoží) může zpočátku příznaky akné zhoršit, postupně však léčba vede k vymizení pupínků.

Pokud žádná léčba nezabere, může lékař doporučit celkovou léčbu akné. Ta spočívá v užívání léků, které příznivě ovlivňují stav pokožky. Přistupuje se k ní však jen u vážnějších stavů.

Maska na akné

Jak léčit akné přírodně?

Ke zmírnění příznaků akné a uzdravení pokožky vám dopomohou i bylinky a přírodní preparáty. Zároveň ale musíte mít na paměti zdravý životní styl a podporu imunity. Zdravějším jídelníčkem plným ovoce a zeleniny podpoříte trávicí systém a očistné procesy organismu.

Vhodné jsou doplňky s mléčnými bakteriemi pro zdraví střev (ve formě probiotik). Komplexní přírodní léčbu zahajte čaji pro očistu střev, ledvin, jater a žlučníku, které přispějí k detoxikaci organismu. Oblíbené jsou i bylinkové nálevy z máty, pampelišky a kopřivy. Uzdravení pleti podpoří také pára z nálevu s mátou, bazalkou, tymiánem, smetankou či jalovcem. Existují i speciální přírodní pleťové masky nebo jednodušší postupy – třeba potírání aknózní pleti šťávou z rajčete, naředěným jablečným octem či přípravky s obsahem tea tree oleje. Aloe vera pak pomáhá pokožku hydratovat a zklidnit, navíc má protizánětlivé účinky. Dopřejte také tělu zvýšený příjem vitaminů skupiny B, které mají pozitivní vliv na zdraví pokožky. Omezte příjem cukrů a cvičením napomozte tělu k prokrvení a rychlejšímu metabolismu.

Pokožku nepřetěžujte agresivní kosmetikou a celodenním make-upem, samozřejmostí je pak pravidelné čištění pleti i kosmetických štětců a dalších pomůcek. Povlak na polštáři měňte i dvakrát týdně a vždy jej vyperte alespoň na 60 °C. Na obličej si nikdy nesahejte neumytýma rukama a omezte i horké koupele, které pokožku vysušují. Vymačkáváním pupínků můžete zánět ještě více prohloubit, proto byste se měli svěřit do rukou kosmetičce či dermatologovi.

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.