8 nejčastějších změn a nemocí nehtů

Nehty na nohách i rukách často trpí plísňovým nebo jiným onemocněním. Rozpoznat typ choroby není vždy jednoduché, ale poukazují na něj tvarové a barevné změny nehtu. Jaké nemoci nehtů existují a jak rozpoznáte jejich příznaky?

Nemocné nehty mění barvu i tvar

Prvním příznakem onemocnění nehtů je změna jejich barvy či tvaru. U některých onemocnění také nehet bytní, a může dokonce zapáchat. Nejčastěji se dermatologové setkávají s bakteriálními a kvasinkovými nemocemi nehtů na nohou. Další změny na nehtu se mohou stát mechanickým poškozením – odtržením, nárazem apod. – nebo vznikají chronickým onemocněním celého organismu.

Nejobvyklejší změny a nemoci nehtů

Onychomykóza, mykóza nehtů

Dermatofytická houbová a kvasinková infekce se v populaci objevuje nejčastěji. Mikroorganismy způsobující onemocnění se množí hlavně v teplých a vlhkých místech a snadno se přenášejí, zejména ve společných sprchách. Příznakem onemocnění jsou tvarové změny na povrchu nehtu, zabarvení dožluta až dohněda a následné drolení nehtu. Onemocnění se zbavíte pomocí volně prodejných krémů či roztoků (např. Exoderil).

Bakteriální nákaza

Pokud nehet napadnou bakterie, zanítí se. Nehet bolí, lůžko je oteklé a zarudlé. K léčbě se používají antibiotické masti.

Nehtová psoriáza

I na nehtech se může projevit psoriáza, tedy lupénka. Na nehtu se objevují červené skvrny, drolí se a má hrbolatý povrch. Může být ztluštělý a třepit se. Polovina zaznamenaných pacientů zároveň trpí projevy lupénky i jinde na těle.

Onycholýza, odloučení nehtu

Běžným projevem nehtové psoriázy či neléčené mykózy nehtů může být částečné nebo úplné odloučení nehtu. Pod nehtovou ploténkou se nachází vzduch, který způsobuje šedobělavou barvu. Do vzduchové dutiny se může dostat voda a způsobit druhotnou infekci mikroorganismy. Odloučení nehtu mohou kromě infekčních onemocnění způsobit i poruchy cirkulace krve, kontakt se silnými chemikáliemi, užívání některých léků či umělé nehty.

Rýhy na nehtu

Úzké podélné rýhování může poukazovat na morfologické změny pod nehtem. Podélné rýhy se pak objevují se stoupajícím věkem, u pacientů s revmatoidní artritidou či poruchami periferní cirkulace krve.

Štěpení nehtu

Časté máčení rukou ve vodě a používání chemických přípravků bez rukavic mají za následek lamelární štěpení nehtu.

Manikúra

Křehké a tenké nehty

Nedostatečně silné nehty mohou být následkem poruchy tvorby keratinu. Vyskytují se po dlouhodobém nošení umělých nehtů, po zranění nehtu či kvůli častému namáčení rukou do vody a chemikálií bez rukavic.

Ztluštění nehtu

Bytnění nehtu se může projevit jako jeden z příznaků infekce, ale může jej způsobit také nehtová psoriáza či chronický ekzém. Dalšími riziky zvyšujícími pravděpodobnost ztluštění nehtu jsou nošení nepadnoucí obuvi, nedostatečná pedikúra nebo celkové onemocnění organismu (ichtyóza, pemfigus a další chronická onemocnění kůže).

 

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.