Tipy: Co zabalit na dovolenou a jak ochránit váš domov

Pojedete na výlet nebo dovolenou a pátráte, co všechno si sbalit s sebou? V článku najdete seznam věcí, které by vám v zavazadle neměly chybět a rady, jak ochránit domov během vaší nepřítomnosti. Ať už pojedete kamkoliv, s našimi tipy vás nic nezaskočí.

Na dovolenou sbalte každodenní nezbytnosti

Nezáleží na délce vašeho výletu či cesty do zahraničí, existují nezbytnosti, bez kterých se zkrátka neobejdete. Další kategorií jsou věci, které sice nepotřebujeme denně, ale když nastane nečekaná situace, hodí se je mít při ruce. Co si nezapomenout zabalit s sebou na dovolenou?

Dokumenty

Rády se schovávají a umí rychle vyvolat paniku. Vždy u sebe mějte občanský průkaz, průkaz pojištěnce a případně také řidičák (na výlet autem vezměte také aspoň malý technický průkaz a zelenou kartu). Do zahraničí ještě zabalte pas – pokud navštívíte zemi mimo Schengenský prostor – letenky či jízdenky a doklad k cestovnímu pojištění. Nezapomeňte u všech dokumentů zkontrolovat platnost. Při pobytu v zahraničí se také vyplatí si předem zjistit číslo a adresu české ambasády.

Moderní doba přináší moderní možnosti – využijte je a zazálohujte si všechny své dokumenty na cloud (stačí je vyfotit). Pokud ještě nemáte cloudový účet, založte si třeba Dropbox nebo Google Drive. V nastavení si pak zaškrtněte možnost zpřístupnění dokumentů offline, abyste se ke svým dokumentům dostali kdykoli a kdekoli.

Platební karty a hotovost

I když dnes všude po světě narazíte na bankomaty, mějte u sebe i mince a drobnější bankovky v místní měně. Budou se vám hodit do automatů, v pouličních stáncích a podobně. Nenoste u sebe velkou hotovost, aby vás případné okradení tolik nebolelo. Rozdělte ji na několik menších částí a uschovejte je na různých místech. Šperky a cennosti se vyplatí zanechat v hotelovém trezoru.

Kromě internetového bankovnictví vám cestování ulehčí mnoho dalších finančních aplikací. Hodit se vám může třeba Revolut, aplikace, díky které můžete směňovat peníze kdekoli a bez skrytých poplatků. Pokud jedete v partě, pak určitě oceníte Settle Up (dříve Dlužníček). Po poctivém zapisování nákupů od všech účastníků vám na konci pobytu sám přepočítá, kolik má kdo komu zaplatit peněz, aby si nebyl nikdo nic dlužen.

Oblečení

Podle sezóny, plánovaných aktivit a samozřejmě délky pobytu. Určitě to ale nepřehánějte, přecpaný batoh nebo těžké zavazadlo vám spíše přidělají problémy. Pokud plánujete několikadenní túru, neměli byste si brát do batohu více než 7 kg oblečení a nezbytností. Málokomu se však podaří tuto hranici dodržet, snažte se co nejvíce se jí přiblížit.

Nestresujte se, že nebudete mít dostatek prádla – ve většině hotelů si je můžete nechat vyčistit nebo si ho přeperete kdekoliv v ruce. Zbyde vám tak v zavazadle místo na důležitější věci, ušetříte svá záda či paže a při zpátečním letu nebudete muset připlácet za váhu suvenýrů.

Drogerie

Zubní kartáček, pasta, mýdlo, šampon, jelení lůj, opalovací a obyčejný krém. Základní výbavu dále rozšiřte o další oblíbené produkty.

TIP: Nemusíte s sebou vláčet celá balení gelů a šampónů. Existují malé sady cestovních lahviček, do kterých si svou oblíbenou kosmetiku přelijete.

Léky a lékárnička

Kromě denně užívaných léků nebo doplňků stravy si do tuzemska i zahraničí zabalte dezinfekci, obvazy, nůžky, náplasti, repelent, kapky do očí a léky proti bolesti, průjmu, horečce, bolesti v krku, alergické reakci a nevolnosti. Hodí se i injekční stříkačka bez jehly na propláchnutí ucha nebo vytažení třísky podtlakem a probiotika, která udrží vaše zažívání v kondici (např. Linex Forte). Pokud jedete do exotiky, předem si také zjistěte povinná očkování.

Náhradní brýle a čočky

Rozsednout brýle a mít rozostřený zbytek dovolené není nic příjemného. V létě i při zimní lyžovačce nezapomínejte také na sluneční brýle.

Nabíječky a náhradní baterie k elektronice

Protože bez telefonu, fotoaparátu nebo baterky byste na dovolené asi zoufali.

 

Kromě vypsaného seznamu najdete jistě i spoustu dalších věcí, bez kterých se nedokážete obejít ani jeden den. Do zavazadla se hodí si přibalit i náhradní klíče od auta (pokud svého plechového miláčka vezete na dovolenou s sebou), dobrou knížku, karetní hru, lahev na vodu a pláštěnku.

Kufr na cesty

Než odjedete, ochraňte svůj domov

Nezapomeňte na vaši nepřítomnost připravit i vaši domácnost. Podle délky pobytu byste měli zajistit:

  • kontrolu jídla v lednici a spíži (vyhoďte vše, co se do vašeho příjezdu zkazí),
  • vylití vody z konvice (proti usazení vodního kamene),
  • vytažení nepotřebných spotřebičů z elektrické sítě,
  • zalití květin (případně také domluvení se sousedem, aby je zase po čase zalil),
  • obstarání domácích mazlíčků – krmení, hlídání a péče,

TIP: Nemáte, komu byste svého mazlíčka svěřili? Využijte psích hotelů nebo webových stránek PetBacker,kde seženete toho správného opatrovatele.

  • vypnutí hlavního přívodu vody a plynu,
  • zavření oken (žaluzie a závěsy nezatahujte, ať nedáváte zlodějům signály nepřítomnosti),
  • uklizení suchého prádla z balkonu (opět upozorní zloděje na na delší čas opuštěný byt),
  • uklizení nářadí ze zahrady (abyste nezvané návštěvě neusnadňovali vstup do domu),
  • vynesení odpadků při odjezdu.

 

Na dovolenou bez stresu

A co zejména nezapomenout do zahraničí a na tuzemské výlety? Dobrou náladu a klidnou mysl – vše ostatní můžete na cestách koupit nebo oželet. Užívejte si volný čas s rodinou anebo přáteli a se zapomenutými maličkostmi se nestresujte.

 

Dále čtěte:

Meditací proti stresu. Jak na to?

Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Bakterie ve střevech: Jak obnovit střevní mikroflóru?

Tereza Hášová

Celý život bojuji s atopickým ekzémem, proto se zajímám zejména o prospěšný životní styl a péči o pokožku. Ráda vařím klasická jídla ve zdravějším hávu a věnuji se i psychické hygieně. Myslím, že zdravé zažívání a pohyb mají velký vliv na fungování našeho těla a duševní pohodu.