Čím si vybavit cestovní lékárničku?

Chystáte se na dovolenou? Pak si s sebou musíte zabalit i cestovní lékárničku. Co by měla obsahovat a bez čeho byste se na cestách neobešli? Obsah lékárničky nepodceňujte a než vyrazíte, raději ho pořádně zkontrolujte.

Cestovní lékárnička je nezbytnou součástí všech výletů. Ať už jedete autem do Chorvatska, plánujete cestu vlakem po Evropě nebo se chystáte letět třeba do Austrálie. Lékárnička na cesty by vám v zavazadle neměla chybět. Základní obsah lékárničky je vždy poměrně jednotný a stejný, ale můžou se hodit i další věci.

 

Vybavení lékárničky na cesty

Turistická lékárnička by měla být vybavena těmito základními věcmi:

  • léky na nevolnost,
  • léky na zažívání a průjem,
  • léky na alergii,
  • léky na bolest,
  • náplastmi na odřeniny, puchýře,
  • obvazem,
  • gelem na bodnutí hmyzem,
  • dezinfekcí.

 

Nezaškodí si přibalit také doplňky stravy v podobě probiotik nebo krém na mykózu (zejména když jedete k moři, do wellness nebo do lázní). Probiotika můžete užívat i preventivně a jsou vhodná při potížích se zažíváním. Jejich předností je, že pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. V případě krému či léků na mykózu máte tak u sebe rychlou pomoc proti svědění kůže na nohou nebo při  vaginální mykóze z bazénu.

 

Nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně

Pokud máte nějaké léky, které užíváte pravidelně (antikoncepce, léky na tlak, srdce a další), rozhodně byste je doma neměli zapomenout. Ujistěte se, že máte dostatek léků po dobu celé dovolené, případně si nechte předepsat další balení, ať máte jistotu, že vám opravdu vystačí.

 

Může se hodit: Na hory přibalte i gely na bolestivé svaly

Chystáte se na hory, do přírody nebo plánujete strávit dovolenou jiným způsobem aktivně? Pak se vám budou hodit také gely na bolestivé svaly a klouby. Po náročném dni, kdy jste absolvovali celodenní túru, budou vaše nohy a svaly namožené a možná oteklé. Nezapomínejte, že byste neměli přeceňovat své schopnosti a poslouchat své tělo. Po takto náročném dni je dobré svalům pomoci právě podobnými přípravky a další den si dát menší odpočinek.

 

K dostání jsou i připravené lékárničky pro dovolenou na horách či pod stanem, které obsahují i vak pro přežití či termofólii.

 

Další pomocníci

Do cestovní lékárničky přihoďte také kapky na unavené oči (pokud nosíte kontaktní čočky, pak nezapomeňte roztok na čočky, kapky na zvlhčení očí a ujistěte se, že máte alespoň jeden balíček náhradních čoček). Dále oceníte také repelent. Sezona komárů je neúprosná, a pokud budete léto trávit u vody, štípancům se bez repelentu nevyhnete. Repelent navíc funguje i proti klíšťatům a dalšímu hmyzu. Dobré je mít u sebe i přípravek na popáleniny a uklidňující gel na spálenou kůži od slunce.

 

Opalovací krém na tělo, ale i na tvář, je velmi důležitý. Jestli máte citlivější pokožku, volte velmi vysoký faktor ochrany. Vybírejte přípravky, které jsou ověřené, a před vstupem na sluníčko se vždy namažte. Kromě toho se, hlavně v současné situaci, vyplatí mít po ruce několik jednorázových rukavic a roušek. Roušky klidně zvolte i ty bavlněné, ale vhodné je mít při ruce více kusů, abyste je mohli měnit. Pokud nebudete mít kde roušku vyprat, jednorázové vám poslouží o něco lépe. Myslete ale na to, že roušku byste měli měnit po několika hodinách nošení.

 

Čtěte dále:

5 zdravotních nástrah, které vás mohou potkat na cestách

Dana Grófová

Vždy mě zajímalo psychické zdraví, to, jak být v pohodě a odbourat ze života stres. Ráda zkouším nová cvičení, meditaci či jógu, ale i další pomůcky, které mému zdraví a udržení psychické rovnováhy pomůžou. A správná strava a dobré zažívání jsou jednoduše základ.