5 zdravotních nástrah, které vás mohou potkat na cestách
Tereza Hášová
16. 06. 2020 9:43
Krátký výlet i dovolená se mohou změnit v malé drama, pokud vás potrefí některá nepříjemná nemoc nebo zhoršený zdravotní stav. Jak se takovým situacím vyhnout a co mít vždy při sobě? Užijte si dobrodružství na cestách beze strachu o své zdraví.
Nejčastější zdravotní komplikace při dovolené nebo výletu
Vyjížďka do přírody nebo dovolená v turistické destinaci s sebou přináší různá rizika. Kromě změny životního stylu, stravování a cestovatelské nervozity naše tělo mohou ovlivnit i místní podmínky. Jaké nepříjemnosti vás mohou na cestách potrefit?
Průjem
Jedním z nejklasičtějších problémů na cestách bývá průjem. Pokud máte citlivější zažívání, může se objevit jako důsledek jiného způsobu stravování, přejídání se či z nervozity před cestou. O trochu závažnější je objevení průjmu z důvodu přemnožení mikroorganismů v zažívacím systému či z neomyté zeleniny nebo závadné vody. S cizokrajnými mikroorganismy vyvolávajícími průjem se za život setká každý druhý turista. Cestovatelský průjem má dokonce různá pojmenování podle cílové destinace – třeba faraonova pomsta v Egyptě nebo Montezumova pomsta v Mexiku.
Vyprazdňování by se mělo samo upravit do dvou dnů, maximálně do týdne. Dbejte na pitný režim a lehko stravitelné potraviny. Vyvarujte se těžkým a mastným jídlům. Jako prevence se doporučuje pozvolný přechod na jinou stravu a doplňování přátelských bakterií pomocí probiotik (např. Linex Forte). Akutní stavy se léčí tabletami či rozpustnými prášky s dezinfekčním a činnost střev zpomalujícím efektem. Pokud se vás drží faraonova pomsta i po návratu domů nebo je její průběh atypický či ohrožující, určitě navštivte lékaře.
Zácpa
Opačným problémem cestovního průjmu bývá zácpa. Potká asi třetinu turistů. Její průběh může zahrnovat i nevolnost, bolesti, křeče, únavu a zhoršenou náladu. Důvodem zácpy na cestách bývá stres, změna denního programu i jiný jídelníček.
Abyste si dovolenou zbytečně nepokazili, doplňujte již před cestou probiotika. Hlídejte si pitný režim, nejezte potraviny, které zpomalují činnost střev, a dopřejte tělu dostatek vlákniny a pohybu. Při akutním problému vám pomohou sušené švestky, meruňky či čerstvé ovoce – pokud nezafungují, nezbyde vám nic jiného než sáhnout po projímadle. Stálá zácpa léčená projímadly trvající více než týden (maximálně 3 stolice týdně) by už měla být konzultována s lékařem kvůli vyloučení závažnějších důvodů.
Bolest hlavy
Migréna či mírnější bolesti hlavy se často objevují v důsledku stresu, změny životosprávy či menstruačního cyklu. Někteří lidé trpí bolestí hlavy také kvůli horkému podnebí, namožení krční páteře a svalů ramen (těžký batoh), dehydrataci, hladu či ostrému slunečnímu svitu. Bolesti hlavy mohou způsobovat i některé potraviny: čokoláda, sýry, mořské plody, avokádo, citrusy, alkohol, nápoje obsahující kofein a další.
Při cestách na dovolenou byste měli myslet na dostatečnou prevenci a hlídat zejména příjem tekutin a pravidelně svačit. Bolesti hlavy se většinou léčí léky proti bolesti, migrenikům však někdy nezabírají. Při těžkých migrénách pomáhají studené obklady, pobyt v tiché a temné místnosti a klid na lůžku.
Zvracení
Nevolnost či zvracení se často vyskytuje i u ostatních popsaných problémů. Objevuje se i u přehřátí organismu, po snězení závadného jídla nebo při samotné jízdě vozidlem. Je důsledkem podrážděného rovnovážného ústrojí, které vnímá „houpající se“ tělo. V takovém případě dá mozku signál, že je tělo nejspíš otráveno a že by se mělo jedu rychle zbavit – vyzvracením. Takové signály mozek dostává i při požití většího množství alkoholu.
Jídlo, které způsobilo nevolnost, nemusí být přímo zkažené – někteří lidé jsou obzvláště citliví na specifické koření nebo surovinu. Stejně tak byste si měli dát pozor na potraviny omyté od mikroorganismů a pití jen nezávadné vody – podobně jako u prevence průjmu. Po zvracení opatrně doplňujte pitný režim slazeným nápojem a postupně se najezte lehkým a nedráždivým jídlem (banán, rýže, pečivo apod.). Při nevolnosti z cestování vám mohou pomoci antihistaminika před cestou, klidné dýchání, spánek či lízání lízátka.
Alergie
Oteklé oči, neustálé smrkání nebo stažené hrdlo – nejčastější příznaky alergie nejsou nic příjemného. Setkat se můžete i s otokem či svěděním kůže (po bodnutí hmyzem). Při život neohrožující nárazové reakci stačí ošetřit kůži mastí s antihistaminikem, v případě slzení a rýmy pak užít nosní sprej nebo tablety s podobným účinkem. U silných alergiků, dětí a starších osob se však občas vyskytne alergická reakce, jež může ohrozit i život. Pokud tedy vidíte někoho, komu otéká krk, nemůže dýchat nebo kolabuje, neváhejte a volejte rychlou záchrannou službu.
Kromě komplexní a preventivní léčby antihistaminiky vám pomůže i několik dalších doporučení: ubytujte se v pokoji, ve kterém nebyla zvířata ani kuřáci, vyvarujte se vysokým koncentracím roztočů (v hotelových závěsech, nábytku, polštářích…), plísní a pylů. Pokud trpíte velmi silnou alergií, měli byste u sebe nosit adrenalin v autoinjektoru. V takovém případě se poraďte se svým lékařem nebo alergologem.
Co s sebou: Do Egypta i k rybníku
Ať už vás čeká výlet k rybníku, nebo dovolená v Egyptě, rady jak na správně složenou lékárničku vám přijdou vhod. V příruční lékárničce byste měli vždy mít:
- léky proti průjmu, bolesti a alergii,
- náplasti,
- čistou vodu.
Na cestu s sebou případně vezměte i krém na opalování, mast proti otoku, oční kapky, dezinfekci, obvazy, projímadlo, léky proti nachlazení a teplotě a repelent. Pokud máte chronické problémy, měli byste u sebe nosit i léky doporučené lékařem a denně užívaná léčiva. Na cestách vás pak nic nepřekvapí.
Dále čtěte:
Meditací proti stresu. Jak na to?
Projímavé potraviny při problémech se zácpou
Bakterie ve střevech: Jak obnovit střevní mikroflóru?